"Intervējot potenciālos darbiniekus, novēroju, ka jaunieši vecumā no 20 līdz 30 gadiem arvien lielāku interesi izrāda par uzņēmumiem, kas spēj nodrošināt stabilitāti atalgojuma un sociālo garantiju ziņā un vienlaikus arī dinamisku darba ritmu un iespēju gana strauji kāpt pa karjeras kāpnēm. Ja iepriekš izjutām lielu interesi par komandas saliedēšanās pasākumiem, tad tagad šīs aktivitātes prioritāšu topā noslīdējušas nedaudz zemāk. Darbiniekiem svarīgākais ir saņemt stabilu atalgojumu un būt drošam, ka darba attiecības ir ilgtermiņa – šī tendence kļuvusi sevišķi izteiksmīga Covid-19 pandēmijas ietekmē," stāsta Millere.
Viņa norāda, ka mūsdienu jaunietis vēlas būt pārliecināts, ka pēc noteikta laika vai darbu izpildes ir iespēja tikt paaugstinātam. Ne vienmēr jaunieša izvēlētā sākotnējā profesija ir ilgtermiņa, tāpēc ir labi, ja uzņēmuma iekšienē var izmēģināt prasmes dažādos amatos. Ikdienas darbu apjoms gan var nomākt vēlmi attīstīties, tādēļ kā motivējošs atbalsts var būt dažāda veida labumi, piemēram, iespēja saņemt finansiālu bonusu par katru atvesto draugu vai paziņu, kurš arī ilgtermiņā turpina darba attiecības kompānijā.
Jaunieši augstu vērtē arī elastīgus darba apstākļus – iespēju strādāt attālināti un sev ērtā laikā, apvienojot darbu ar mācībām. Plusiņu saņems arī tie uzņēmumi, kuri darbiniekiem kompensēs sporta treniņus un braušanu ar taksometru, piebilst Millere.