Pētījums, kurā piedalījās 340 organizācijas, sniedzot atalgojuma informāciju par vairāk nekā 75 000 darbinieku, rāda, ka potenciālo darbaroku trūkums ir iemesls, kāpēc daudzi darba devēji aktīvāk seko tirgus situācijai un pārskata savu darbinieku atalgojumu. Piemēram, iepriekšējo 12 mēnešu laikā izmaiņas savu darbinieku atalgojumā ir veikusi lielākā daļa darba devēju, bet nekādas izmaiņas nav veikuši tikai 5% uzņēmumu. Savukārt vairāk nekā trešdaļa jeb 36% uzņēmumu atalgojumu mainījuši pat divas vai vairāk reizes.
Kā stāsta Fontes pētījuma grupas vadītāja un valdes locekle Anta Praņēviča, Latvijas ekonomikai un uzņēmumu izaugsmei uzņemot apgriezienus, darba devēji arvien biežāk meklē jaunus darbiniekus, taču to trūkst, tāpēc konkurence par viņiem ir liela. Īpaši asi darbinieku deficītu izjūt IT jomā, tāpat arvien biežāk uzņēmumi meklē mazkvalificētus strādniekus, piemēram, fiziskā darba veicējus, biroja darbiniekus, kā arī darbiniekus pārdošanas, mazumtirdzniecības, ražošanas un tehnisko pakalpojumu jomā. Fontes pētījums liecina, ka 2017. gada laikā vairāk nekā pusē aptaujāto Latvijas uzņēmumu ir pieņemti jauni darbinieki. Daļa no uzņēmumiem plāno savu personālu palielināt arī nākotnē: 49% uzņēmumu jaunus darbiniekus piesaistīs līdz 2018. gada beigām, bet 40% darba devēju – arī 2019. gadā.
Tiesa, konkurētspējīgs atalgojums vairs nav vienīgais kritērijs, kuru apsver darbinieks, izvēloties par labu vienam vai otram darba devējam.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 18. septembra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
tikai nevajag melot!