Peļņa nelīdz
Lai arī esam tādā Eiropas reģionā, kur banku pārstāvniecība ir visai plaša, investori ļoti bieži mēdz raudzīties ASV fondu tirgus virzienā, kur tirgus apgrozījums un likviditāte ir augstāka un tur esošās bankas ir tādas, kuru ietekme un darbības norit arī tālu aiz Ziemeļamerikas robežām. Tomēr aplūkojot, kā biržā klājas atsevišķiem tirgus milžiem Atlantijas okeāna viņā pusē, redzams, ka investoru tolerance pret tiem nav pārāk augsta un akciju cenas krītas ievērojami straujāk nekā biržas indeksi. Šajā ziņā uzskatāms piemērs ir Goldman Sachs, kurai akciju cena pēdējā gada laikā (biržas slēgšanas brīdī 6. martā) ir zaudējusi gandrīz 25%.
Iespaidīgs kritums ir noticis, neraugoties uz to, ka bankas peļņa uz vienu tās akciju bijusi lielāka par analītiķu caurmēra prognozēm visus pagājušā gada četrus ceturkšņus. Sevišķi tas izpaudies gada pēdējos trijos mēnešos, kad bankas peļņa uz akciju bija par 35,7% lielāka, nekā eksperti bija prognozējuši iepriekš, un gaidīto 4,45 ASV dolāru (3,94 eiro) vietā finanšu iestāde bija nopelnījusi 6,04 ASV valūtas vienības uz vērtspapīru. Kopumā ekspertu iepriekšējās prognozes par visiem četriem pagājušā gada ceturkšņiem bija paredzējušas 20,07 dolāru peļņu, tomēr, bankai paziņojot savus peļņas rādītājus, šī kopsumma sasniedza 25,25 dolārus. Cenas krituma iemesls nevar būt arī peļņas rādītāju pasliktināšanās salīdzinājumā ar 2017. gadu, kad kopumā bankas peļņa par vērtspapīru bija 26,22 dolāri. Attiecībā uz šo gadu aģentūras Reuters aptaujātie eksperti paredz 24,22 dolāru, bet nākamajam gadam 26,62 dolāru peļņu uz akciju. Šeit vēl var pievērst uzmanību tam, ka pēdējo divu mēnešu laikā analītiķu prognozētās peļņas apjoms uz akciju uzrāda tendenci samazināties.
Biržā sevišķi labi neklājas arī kāda citai pasaulslavenai bankai – J. P. Morgan Chase & Co. Tās akcijas cena atskaites periodā ir zaudējusi 7–8% savas iepriekšējās vērtības. Šai bankai gan šogad salīdzinājumā ar pagājušo gadu, gan nākamgad salīdzinājumā ar šo gadu tiek paredzēts peļņas uz akciju pieaugums, taču, iespējams, ar to ir par maz, lai tirgus dalībnieki būtu gatavi vairāk atvērt makus.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 11. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!