Situācija atšķiras
Lai arī tendence kopumā ir vērsta uz ražotāju cenu samazināšanos, situācija dažādās nozarēs ievērojami atšķiras. Galvenais iemesls, kādēļ ražotāju cenas mūsu valsts apstrādes rūpniecībā samazinās, ir pieprasījuma un piedāvājuma nesabalansētība kokmateriālu tirgū, kas saistīta ar dabas kaprīzēm Eiropā un kritisko situāciju transporta līdzekļu ražošanā, kas ir viena no galvenajām kokrūpnieku produkcijas noņēmējām.
Pārmērīgi liela piedāvājuma un tam neatbilstoša pieprasījuma rezultātā ražotāju cenas kokapstrādē šā gada februārī bija par 8,4% zemākas nekā gadu iepriekš.
Vienlaikus ir vērts piebilst, ka citā kokmateriālu ražotājiem būtiskā sfērā – būvniecībā – situācija līdz šim Eiropā ir bijusi apmierinoša, par ko liecina ražotāju cenu pieaugums nemetālisko minerālu jeb būvmateriālu ražošanas industrijā. Šajā apstrādes rūpniecības apakšnozarē februārī produkcija realizēta par 2,1% dārgāk nekā gadu iepriekš.
Tiesa, situācija ar Covid-19 izplatību abām minētajām apstrādes rūpniecības sfērām neko labu nesola, jo patērētāji varētu kļūt piesardzīgāki, tādējādi samazinot tēriņus, un tas nobremzēs mājokļu tirgu un komerctelpu tirgu un līdz ar to arī jaunas būvniecības apjomus. Te gan jāteic, ka šo situāciju var mainīt valdību un centrālo banku solījumi iejaukties, lai veicinātu ekonomisko procesu aktivizēšanos, un būvniecība ir viena no tām nozarēm, ar kuras starpniecību šos pasākumus varētu realizēt.
Tomēr tas vēl ir nākotnes jautājums, un ir jārēķinās, ka tuvākajos mēnešos tajās nozarēs, kuras apgādā būvniecību ar materiāliem, pieprasījums pēc saražotās produkcijas mazināsies un tas savukārt vilks lejup arī cenas.
Lai arī Latvijas ekonomika iepriekšējos ceturkšņos uzrādījusi straujāku pieaugumu nekā daudzas citas valstis – Latvijas eksporta partneres, it sevišķi Rietumeiropā, ražotāju cenu dati abās minētajās apstrādes rūpniecības apakšnozarēs vedina domāt, ka šobrīd patērētāju aktivitāte pie mums ir zemāka. Proti, eksporta tirgū novirzītajai produkcijai cenas vai nu pieaugušas straujāk, vai kritušās lēnāk nekā ražojumiem, kas nonākuši Latvijas tirgū. Tā, piemēram, vietējā tirgū pārdoto kokmateriālu cenas šā gada februārī bijušas par 10,2% zemākas nekā gadu iepriekš, savukārt ražojumiem, kuri tika eksportēti, tās sarukušas par 7,7%.
Šajā ziņā ir vērts piebilst, ka vēl lēnāks kritums bijis uz citām eirozonas valstīm eksportētajai koksnes produkcijai.
Tur saražotie kokmateriāli šā gada februārī realizēti par 5,6% lētāk nekā gadu iepriekš. Līdzīgi ir ar nemetālisko minerālu ražošanu. Vietējā tirgū produkcija realizēta par 0,7%, bet eksporta tirgos par 3,2% dārgāk nekā pērn februārī. Minētais attiecināms uz ar būvniecības aktivitātēm saistīto gatavo metālizstrādājumu ražošanu. Šajā rūpniecības sfērā produkcijas cenas salīdzinājumā ar pagājušā gada otro mēnesi vietējā tirgū kritušās par 0,9%, bet eksporta tirgos pieaugušas par 2,3%.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 26. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!