Gadumijā tika pārtraukts gāzes tranzīts no Krievijas caur Ukrainu uz Eiropu. To vairāk izjūt Centrāleiropas valstis, kas būtiski paļāvās uz šo piegādes veidu. Vienlaikus Ukrainas dabasgāzes tranzīta līgums uz pieciem gadiem bija iepriekš zināms, tāpat kā starptautiskie politiskie notikumi, ekonomiskās sankcijas, energoresursu dažādošanas pasākumi un Eiropas Savienības (ES) virzība uz enerģētisko neatkarību. Lai arī nav bažu par to, vai Eiropā pietiks gāzes, jautājums ir par tās cenu. Tāpēc Elenger valdes priekšsēdētājs Dāvis Skulte norāda, ka no šāgada 1. janvāra pārtrauktais Krievijas dabasgāzes tranzīts caur Ukrainu uz ES nebija pārsteigums. Tirgus bija laikus reaģējis uz gaidāmajām pārmaiņām, nodrošinot, ka dabasgāzes uzglabāšanas rezervuāru stāvoklis Eiropā atbilst vēsturiski vidējiem līmeņiem, ņemot vērā sezonālās vajadzības. Šī iemesla dēļ 1. janvārī nebija vērojamas šokējošas izmaiņas dabasgāzes cenās.
"Ja tirgū nebūs ārkārtas notikumu, līdz pavasarim dabasgāzes cenas, visticamāk, būs zemākas nekā augstākas, līdzīgi kā tas bija pagājušajā ziemā. Runājot par dabasgāzes cenu izmaiņām 2025. gada griezumā, jāatzīmē, ka risks cenu pieaugumam vienmēr pastāv. Tomēr, ņemot vērā pašreizējos faktorus, dabasgāzes cenām ilgtermiņā nevajadzētu pieaugt. Tieši pretēji – tās varētu samazināties vai saglabāties esošajā līmenī. Eiropā ziema šobrīd ir neparasti silta, gāzes piegādes ir stabilas un patēriņš turpina samazināties," secina D. Skulte.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 30. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.60