1997. gadā, neklausoties apkārtējo skepsē, Gundega sākusi veidot dzērveņu stādījumus. Šajos gados ogu plantācijas sasniegušas jau 38 hektārus un papildus tam uzņēmums izveidojis arī dabīgo sulu ražotni. Kādreiz te, Ogās, bijusi pamesta veca kūts – 2005. gadā Sauškini šīs telpas nopirkuši. Pašlaik te ir moderna, 2000 kvadrātmetru plaša ražotne, kur vestibilā pie sienas redzami atzinības raksti un vēsturiskas fotogrāfijas. Turpat var iepirkties veikaliņā, izvēloties starp aptuveni 30 veidiem produkcijas – dabīgās sulas un morsus, ogu sīrupus, Very Berry našķus. Gundega Sauškina aicina iepazīties arī ar ražotni. Jauno uzņēmuma produkciju – piecu veidu dabīgās sulas, kuru receptē ir ārstniecības augi, degustēsim noslēgumā.
Dzērveņu lielvalsts
Vispirms dodamies uz telpu, kurā notiek ogu šķirošana. Sasaldēto dzērveņu atkausēšana ir visai specifiska. Ogas tiek saldētas speciālā kamerā mīnus 36 grādos, lai pēc atkausēšanas tās paliktu veselas. Nošķirots tiek neliels daudzums to ogu, kas tomēr kļuvušas mīkstas, un tas šeit ir roku darbs. Vēlāk Gundega parāda kādu vēsturisku tehnoloģiju – 1923. gadā ražotu dzērveņu šķirošanas iekārtu, kas atvesta no Amerikas: "Strādā vēl šobaltdien! Kad šo iekārtu atvedām, vīrs Sergejs teica: "Tā nestrādās." Bet tad vīriešus pielikām pie ogu šķirošanas, un darbs aizgāja. Iekārta strādā jau 15 gadu bez pārtraukuma. Otra ir ražota Gaujienā – šī "vecīša" klons. Visiem Latvijas dzērveņu audzētājiem ir šādas iekārtas, un Latvijā ir daudz dzērveņu audzētāju. Patiesībā mūs atzīst par trešo dzērveņu lielvalsti pasaulē pēc ASV un Kanādas."
Citā telpā spirgti smaržo pēc rabarberiem – šeit tos atkausē, liek speciālā spiedē starp akācijas koka paletēm, tad izspiesto sulu pasterizē un pilda eksportam 200 litru iepakojumos. Izrādās, neviena cita koka palete šim procesam neder, savukārt akācijas koksne ir izturīga, elastīga, ilgi lietojama, tāpēc tās uzņēmums iepērk no Austrijas.
Ogas un rabarberi šeit tiek uzglabāti apjomīgās kamerās speciālā režīmā, rudenī kameras ir pilnas, bet uz pavasari jau patukšojušās. "Ogas ir pašu audzētas – no 38 hektāriem 20 ir dzērveņu, 12 melleņu, pieci aveņu un viens hektārs rabarberu. Te ir kameras ar temperatūras režīmu no nulles līdz četriem grādiem, kur glabājam mellenes, īslaicīgi avenes un zemenes, jo tās ātri nonāk lielveikalu plauktos. Dzērvenes šajās kamerās nesasaldētas var glabāt līdz Ziemassvētkiem," stāsta saimniece un piebilst: "Rudenī ogas ir jāsagādā visai ziemai. Esam sevi pozicionējuši kā uzticamu ražotāju, līdz ar to nevaram kādam lielveikalam atteikt, aizbildinoties, ka mums pašlaik nav sulas. Precei ir jābūt visu laiku!"
Dabīgās sulas te pilda stikla tarā, jo tādas simtprocentīgi tīrās, aktīvās sulas ar lielu skābes saturu – kā dzērveņu, smiltsērkšķu, upeņu – nemaz nedrīkst glabāt plastmasas traukos. "Plastmasas daļiņas nonāk sulā, to izpētījuši Dobeles Dārzkopīgas institūta speciālisti," paskaidro Gundega. Ražošanas procesā Very Berry neizmanto pārtikas konservantus un aromatizētājus. Kā teic uzņēmuma vadītāja: "Mēs augam un attīstāmies, pastāvīgs ir tikai mūsu striktais "nē!" ķīmijai, pārtikas piedevām un citiem produktu garšas un krāsas izskaistinātājiem."
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 27. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!