Enerģija un ražošana
Komentējot notiekošo, Swedbank Finanšu tirgus daļas investīciju jomas vadītājs Jānis Spriņģis zina teikt, ka kopš gada sākuma galvenie ASV un Rietumeiropas akciju tirgi ir piedzīvojuši kāpumu un atguvuši daļu no pērnā gada ceturtā ceturkšņa krituma. No ASV akciju tirgus sektoriem, kurus raksturo ar 500 lielāko kompāniju indeksu Standard & Poor’s 500 saistītā SPDR zīmola biržā tirgotie fondi, kopš gada sākuma vislabāko sniegumu ir uzrādījuši industriālie uzņēmumi, enerģijas uzņēmumi, tehnoloģiju uzņēmumi un nekustamo īpašumu sektora uzņēmumi. Piemēram, industriālo uzņēmumu sektora akcijas kopš gada sākuma nedaudz ilgāk kā divu mēnešu laikā ir pieaugušas par vairāk nekā 15%. Savukārt enerģijas sektora uzņēmumu akcijas ir pieaugušas par vairāk nekā 13%, bet tehnoloģiju uzņēmumu sektors un nekustamo īpašumu uzņēmumu sektors radīja investoriem kāpumu, kas pārsniedz 12%, straujāk augošos segmentus ieskicē Spriņģis.
Luminor Ieguldījumu pārvaldes daļas vadītājs Atis Krūmiņš skaidro, ka šādos svārstīgos periodos, kad vienubrīd akciju cenas strauji sarūk, bet pēc tam ievērojami pieaug, vislielākās kustības piedzīvo cikliskie tirgus sektori. Tāpēc viņaprāt nav pārsteigums, ka pagaidām šī gada līderi sektoru griezumā ASV ir ražošanas, informācijas tehnoloģiju un nekustamā īpašuma nozaru uzņēmumi, bet Eiropā šos pašus sektorus ir apsteiguši vienīgi izejvielu nozares uzņēmumi.
Noskaņojuma veidošanos lielā mērā ietekmējušas centrālās bankas. "Ņemot vērā to, ka ASV centrālā banka decembra otrajā pusē lika noprast, ka bāzes procentu likmes tuvākajā laikā netiks celtas, akciju tirgi pagājušā gada pēdējā ceturkšņa lejupejošo tendenci nomainīja ar kāpumu. Akcijas, kas ir jūtīgas attiecībā pret ekonomikas svārstībām – jau minētie industriālie uzņēmumi, enerģijas sektors un tehnoloģiju uzņēmumi –, piedzīvoja strauju kāpumu. Nekustamā īpašuma sektora akcijas arī pieauga, jo šie uzņēmumi gūst labumu no zemākām procentu likmēm vai stimulējošas monetārās politikas," situāciju skaidro Swedbank speciālists.
Viņš piebilst, ka Eiropas biržās situācija esot attīstījusies pēc līdzīga scenārija, piemēram, STOXX Europe 600 Technology Index tehnoloģiju uzņēmumu akciju indekss kopš gada sākuma ir pieaudzis par vairāk nekā 12%. Savukārt Eiropas industriālo uzņēmumu akcijas (STOXX Europe 600 Industrial Goods & Services Index) šajā pašā laika periodā uzkāpušas aptuveni par 11%, bet, piemēram, Eiropas enerģijas sektora uzņēmumu akcijas (STOXX Europe 600 Oil & Gas Index) uzkāpušas aptuveni par 10%.
Gaida atskaites
To, vai minētajiem sektoriem izdosies kļūt arī par šā gada līderiem, pēc Spriņga domām, noteiks uzņēmumu finanšu atskaites. "Ja ekonomikas datu bremzēšanās, ko esam novērojuši 2018. gada otrajā pusē galvenokārt Eiropā, būs īslaicīgs un pārejošs fenomens, tad akciju tirgi var turpināt kāpumu. Ekonomikas gan Eiropā, gan ASV var atbalstīt šo reģionu centrālo banku īstenotā monetārā politika, kura no investoru skatu punkta attiecībā uz procentu likmju izmaiņām pēdējo mēnešu laikā ir kļuvusi draudzīgāka, salīdzinot ar pagājušā gada otro pusi," vērtē finanšu eksperts.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 18. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Irlielāmērāticams