"Neviens no datu avotiem nevar būt pilnīgi precīzs, tomēr pierādījumu līdzsvars jeb datu kopaina liecina, ka ēnu ekonomikas īpatsvars Latvijā samazinās," uzskata bankas Luminor ekonomists Pēteris Strautiņš.
Ēnu ekonomikas apmēru mēģina lēst gan Austrijas profesors Frīdrihs Šneiders, izmantojot makroekonomiskās metodes, gan Latvijas pētnieki Arnis Sauka un Tālis Putniņš (augstskolas SSE Rīga mācībspēki), gan arī Eiropas Komisija (EK) un Valsts ieņēmumu dienests (VID), aprēķinot nodokļu plaisas.
SSE Rīga pētnieku gadu gaitā veiktais pētījums liecina, ka 2010. gadā Ēnu ekonomikas indekss Latvijā sasniedza 38% no iekšzemes kopprodukta (IKP) un gadu vēlāk samazinājās līdz 30%, 2012. gadā sasniedzot 21%. Sekojošajos desmit gados indekss uzņēma pieaugošu tendenci ar kāpumiem un kritumiem, līdz pērn sasniedza 26,5%, kas ir par 0,1% mazāk nekā gadu iepriekš. Lietuvā 2022. gadā ēnu ekonomikas indekss bija 25,8%, bet Igaunijā – 18%.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 27. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!