Vairākās iepriekšējās publikācijās laikrakstā Diena un žurnālā Dienas Bizness tika aizsākta valsts budžeta izpildes izvērtēšana, lai saprastu, kas būtu jāņem vērā, plānojot nākamo, 2024. gada, valsts budžetu. Tika norādīts uz kļūdām un nepilnībām budžeta plānošanā – ekonomikas izaugsmes neatbilstību sākotnējiem aprēķiniem un citām niansēm.
Nauda ir jātērē
Visa 2022. gada laikā valsts pamatbudžetā bija plānots iekasēt 8,812 miljardus eiro. 2023. gada pirmajā pusgadā tika iekasēti 4,546 miljardi eiro, kas atbilstoši Valsts kases aprēķiniem bija 51,6% no gada plāna. Nodokļu un citu maksājumu iekasēšana apsteidza plānoto par 1,6 procentpunktiem. Salīdzinot ar 2022. gada pirmo pusgadu, valsts pamatbudžeta ienākumi bija par 16,8% lielāki. Izdevumi pieauga krietni mazāk par ienākumiem. Kopējie valsts pamatbudžeta izdevumi 2023. gada pirmajā pusgadā bija par 6% lielāki nekā 2022. gada pirmajā pusē un par 6,5 procentpunktiem atpalika no gada plāna izpildes.
Finanšu ministrijas paziņojumā pēc pirmā pusgada valsts budžeta datu publicēšanas tika pausts, ka tas liecinot par finanšu bilances samazināšanos un ir jāuztver pozitīvi. Tomēr valsts budžeta politika ir īstenojama, tikai tērējot valsts līdzekļus atvēlētajam mērķim. Atbilstoši ekonomiskās attīstības teorijai nauda, kas netiek tērēta, nevar veicināt izvirzīto mērķu īstenošanos, un vienlaikus netiek veikti maksājumi un pirkumi, kas nodrošina ekonomikas izaugsmi.
Valdības politika neapmierina
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 1. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!