Līdzīgs temps
"Pēdējo piecu, desmit un pat divdesmit gadu laikā ekonomikas izaugsmes rādītāji Baltijā bijuši teju identiski, tādēļ domāju, ka visās Baltijas valstīs izaugsme šogad varētu būt līdzīga – robežās no 3,5% līdz 4%. Mūsu reģiona attīstība lielā mērā ir atkarīga no ārējiem faktoriem, uz kā fona iekšējie faktori pārsvarā nav pārāk būtiski," teic bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš.
Tomēr, ja runājam arī par mazajām atšķirībām un to, kurai valstij varētu klāties labāk, ekonomists norāda uz to, ka ekspertu konsensa prognozēs visaugstāk šogad tiek novērtēta Latvija (tuvu 4%), savukārt Lietuvas izaugsme šogad tiek lēsta tikai ap 3%. "Šim gan īsti nepiekrītu un domāju, ka Lietuvas ekonomikas izaugsmes potenciāls šogad ir nenovērtēts. Latvijas labvēlīgās prognozes var pabojāt tranzīta kravu kritums un satricinājumi banku nozarē, lai gan zināmu stimulu Latvijas ekonomikai šogad sniegs nodokļu reforma," spriež Āboliņš.
Viņš lēnāko izaugsmi šogad un it īpaši gada otrajā pusē Baltijas valstīs drīzāk prognozē Igaunijā. Eksperts skaidro, ka bezdarbs tur ir viszemākais un biznesa cikla ziņā Igaunija drīzāk ir priekšā Latvijai un Lietuvai. Tādēļ ekonomikā Igaunijā ir mazāk brīvas kapacitātes.
Savukārt Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna stāsta, ka bankā gada sākumā Latvijai šogad prognozēta straujākā ekonomikas izaugsme Baltijas valstu starpā, iekšzemes kopproduktam (IKP) Latvijā pieaugot par 4,2%, salīdzinot ar 3,9% Igaunijā un 3,2% Lietuvā.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 12. marta, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!