Par 2023. gadā izaudzētajām cukurbietēm Latvija no Lietuvas saņēma trīs miljonus eiro. Tajā pašā 2023. gadā mēs no Lietuvas nopirkām jau saražotu cukuru par 21 miljonu eiro. Bilance ir 18 miljoni par labu Lietuvai.
54 tūkstoši tonnu cukura XIX gadsimta sākumā Latvijas teritorijā darbojās daudzas rūpnīcas, kas pārstrādāja no Amerikas ievesto cukurniedru jēlcukuru. Tomēr jau XIX gadsimta vidū tās tika slēgtas, jo Krievijas impērija atļāva neierobežotu cukura importu. Rūpnieciskā cukura ražošana Latvijā tika atjaunota 1926. gadā, kad tika atvērta Jelgavas cukurfabrika, kura sāka pārstrādāt Latvijā audzētās cukurbietes. 1932. gadā darbu sāka cukurfabrika Jēkabpilī, bet 1933. gadā tika atvērta Liepājas cukurfabrika. Visas fabrikas pārstrādāja tikai vietējās cukurbietes. Vislielākais Latvijas cukura ražošanas apjoms tika sasniegts 1934. gadā, kad trijās fabrikās kopā tika saražoti 54 tūkstoši tonnu cukura. Tas ļāva Latvijai no 1935. gada pilnībā pārstāt importēt cukuru. Jāatgādina, ka tolaik, lai veiktu valūtas konvertāciju importa darījumiem, bija jāsaņem Latvijas Finanšu ministrijas atļauja, līdz ar to valdības rīcībā bija ietekmīgi instrumenti, kurus izmantot, lai aizsargātu vietējos ražotājus.
Visas trīs Latvijas cukura rūpnīcas turpināja darbu arī pēc Otrā pasaules kara. Vēl 1950. gadā pilnīgi viss Latvijas rūpnīcās saražotais cukurs bija ražots tikai no cukurbietēm. Taču no 1956. gada Latvijas cukurfabrikas sāka pārstrādāt ievesto jēlcukuru.
Kubas jēlcukura izmantošana
Te jānorāda, ka ar jēlcukura piegādi par PSRS preču un bruņojuma piegādēm norēķinājās PSRS sabiedrotie. No XX gadsimta sešdesmitajiem gadiem jēlcukura lielākā piegādātāja Latvijas cukurfabrikām bija Kuba.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 26. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00