Mūsu valsts ir viena no globālajām līderēm siera eksportā. Par to liecina Starptautiskā Tirdzniecības centra (International Trade Center – ITC) apkopotā statistika. Jāpiebilst, ka ITC atbalsta ANO Tirdzniecības un attīstības aģentūra, Eiropas Savienība (ES) un Pasaules Tirdzniecības organizācija. Pēc svaiga un nenogatavināta siera eksporta ienākumiem uz vienu iedzīvotāju 2022. gadā Latvija ar 32,97 eiro ierindojās septītajā vietā pasaulē.
Izmaiņas ārējā tirdzniecībā
Latvijas sviesta eksporta apjoms pēdējo 30 gadu laikā ir sarucis visai katastrofāli, salīdzinot ar tiem apjomiem, ko mūsu valsts piegādāja citām valstīm vēl nesenā pagātnē. Latvija 2023. gadā eksportēja sviestu par pieciem miljoniem eiro (2022. gadā – par 4,1 miljonu eiro). Šis temats plašāk tika aplūkots rakstā Latvija no sviesta lielvalsts pārtop par piena upi (Diena, 2024. gada 4. janvāris, 6.–7. lpp.).
Savukārt pēc kopējā visu siera un biezpiena veidu eksporta apjoma Latvija 2022. gadā eksportēja produkciju par 145,9 miljoniem eiro, bet 2023. gadā – par 141,1 miljonu eiro. Mūsu valsts ir kļuvusi par nozīmīgu eksportētāju ES tirgū un arī globālajā tirgū. Latvijai ir īpaši stipras pozīcijas divās siera grupās – svaiga un nenogatavināta siera grupā, kā arī nogatavināta siera grupā. Toties mūsu valsts nav pasaules līderu vidū zilā siera, kausētā siera, rīvētā un drupinātā siera, kā arī citās piena produktu preču grupās.
Līderes – Vācija, Itālija un Dānija
Kad siera ražošanas procesā piena olbaltumvielas ir sarecējušas un ir izveidojusies bieza, cieta masa, bioķīmiskie procesi sierā turpinās, tikai daudz lēnāk. Šajā procesā sieram var pievienot mikroorganismu tīrkultūras un sieru īsāku vai ilgāku laiku var nogatavināt, iegūstot visdažādāko šķirņu sierus. Savukārt daudzas sieru šķirnes nenogatavina, un gatavs produkts ir svaigs (nenogatavināts) siers. Piemēram, neno
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 16. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00