Atkritumu tēma ir aktuāla visu gadu, bet tieši uz pavasari vairāki apsaimniekošanas uzņēmumi ķērušies pie īpašām kampaņām. Tā, piemēram, SIA Eco Baltia vide aicina lauksaimniekus un citus iedzīvotājus – nededzini plēvi, nodod to pārstrādei!
Latvijā ir aptuveni 80 000 lauksaimniecību, kuru darbības rezultātā rodas dažādi pārstrādei derīgi atkritumi, tajā skaitā plēves, polipropilēna maisi, agroplēves, plastmasas kannas, mucas un citi. To sadedzināšana, aprakšana vai apglabāšana poligonā nodara kaitējumu videi, dzīvniekiem, cilvēkiem un ir uzskatāma par nelietderīgu resursu izniekošanu. Tāpēc, sākoties lauksaimniecības darbu sezonai, vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA Eco Baltia vide aicina zemnieku saimniecības visā Latvijā pieteikties bezmaksas agroplēvju, polipropilēna maisu, plastmasas kannu, mucu un cita nevajadzīgā iepakojuma savākšanai.
Saskaņā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) datiem 2016. gadā 2550 reižu dzēsti degoši atkritumi, izgāztuves vai neapdzīvotas ēkas, un vēl 2650 reižu dzēsti kūlas ugunsgrēki, kuros nereti tiek sadedzināti arī dažādi atkritumi. Pirmie kūlas ugunsgrēki jau fiksēti arī šogad. SIA Eco Baltia vide atgādina, ka, dedzinot plēvi vai citus plastmasas atkritumus, vidē nonāk dažādu indīgu vielu kokteilis (oglekļa monoksīds jeb tvana gāze, dioksīns, furāns, benzopirēns u. c.). Īstermiņā šo vielu nonākšana vidē veicina dažādas slimības, bet ilgtermiņā – ļaundabīgus audzējus un pat gēnu mutācijas. Kaitējums tiek nodarīts arī visai dzīvajai radībai, sākot ar dzīvniekiem un beidzot ar augsnes un ūdens piesārņojumu. Zemnieku saimniecības pēc materiālu nodošanas Eco Baltia vide saņems apliecinājumu par iepakojuma nodošanu otrreizējai pārstrādei, kas kalpos kā apstiprinājums Valsts vides dienestam, ka iepakojums nav sadedzināts vai aprakts zemē, bet ir apsaimniekots atbilstoši vides aizsardzības un atkritumu apsaimniekošanas prasībām.
Savukārt a/s Latvijas Zaļais punkts aicina visus Latvijas 1.–9. klašu skolēnus piedalīties konkursā Zaļais restarts, kura mērķis ir veicināt skolēnu zināšanas un izpratni par atkritumu šķirošanas nepieciešamību, resursu saudzīgu patēriņu un materiālu otrreizēju izmantošanu. Konkursā skolēniem individuāli vai grupās līdz 10 personām no izlietotā iepakojuma vai citiem vairs nevajadzīgiem materiāliem jārada jaunas, praktiski izmantojamas lietas. Konkursa uzvarētāji saņems vērtīgas balvas. Konkurss norisinās no 1. līdz 31. martam. Jāpiesakās: [email protected].
Lai izdodas pavasari sagaidīt tīri un zaļi!