Abi procesi ir dziļi saistīti, jo Čerņecka atgriešanās bija neiedomājama līdz pat viņa apkarotā grupējuma pēkšņajai atmaskošanai. Tas, ka VID 2013. gadā sāktā cīņa pret, kā izrādās, valstī rūpīgāk sargāto un, iespējams, ietekmīgāko organizētās noziedzības grupējumu 2016. gadā tika apturēta, nomaskējot to aiz labskanīgiem stāstiem par iestādes attīrīšanu no šaubīgiem darbiniekiem, bija paliekošākais iepriekšējās finanšu ministres veikums. Šo politisko lēmumu saimnieciskās aizkulises, iespējams, mēs vēl tuvākajos mēnešos uzzināsim.
Bet ar Čerņecka stāšanos amatā VID var cerēt uz aizmuguri "būvnieku lietas" smagāko epizožu pabeigšanai.
Čerņecka un viņa noziedzības apkarošanas bloka kodola aizrotēšana VID noņēma no sliedēm procesā, kuru, kā izrādās, vairs nebija iespējams apturēt. Finanšu policijas "būvnieku lietas" izmeklēšanā uznirušo Taureņu pirts sarunu realizācija Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā, kas jau novedusi pie apsūdzībām "Rimšēviča – Martinsona" lietā un aizturēšanām Rīgas satiksmes lietā, ir tam apstiprinājums.
Tagadējā finanšu ministra Jāņa Reira lēmums uzaicināt Čerņecki par savu padomnieku nodokļu, muitas un ēnu ekonomikas ierobežošanas jautājumos sola VID nolikt atpakaļ uz sliedēm. Tāpēc pretdarbība tai būs nenovēršama. Bet apšaubāmi, vai pēc daudzajām izmaiņām un cerībām, kuras pavērušas jau realizētās Taureņu pirts epizodes, būs iespējams Čerņecka un, iespējams, vēl kāda nepamatoti izēstā darbinieka atgriešanos trivializēt līdz VID klanu iekšējām cīņām, kā tas jau ir bijis, izplatot anonīmas vēstules un kompromatus, kā tas jau ir darīts.
Nav nekā dīvaināka kā pieķert sevi uzteicam kādu finanšu ministra Reira lēmumu, bet šo konkrēto ir grūti izskaidrot ārpus pēdējā gada arestu, aizturēšanu un apsūdzību konteksta.
Reirs ir zināms kā pieredzējis un daudzām lietām pēdējos gadus piecpadsmit klāt stāvējis politiķis, kuru var raksturot ar dažādiem vārdiem, bet neatkarīgi no tā, ar plusa vai mīnusa zīmi ir šie vērtējumi, vārdi "drosmīgs", "proaktīvs" vai "kareivīgs" ne tuvu nav pirmie, kas varētu nākt prātā, viņu raksturojot. Dažreiz tie, kas nav slaveni ar savu drosmi, kļūst slaveni ar savu gudrību, izvēloties pareizo pusi.
Čerņeckis, kurš pirms Reiznieces-Ozolas realizētajām rotācijām bija VID ģenerāldirektores vietnieks noziedzības apkarošanas jomā, nemaz neslēpj nolūku izvērtēt viņas atstātā mantojuma sekas. Teikt, ka tā būtu Jaunās Vienotības politiska izspēle pret Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS), kuras rindās vēl aizvien ir Reizniece-Ozola, būtu muļķīgi – ne ZZS vairs kāds konkurents Vienotībai, arī pati ZZS ar bijušo finanšu ministri, šķiet, auklējas drīzāk sava ieilgušā vājuma dēļ. Kaut kas liek domāt, ka tuvākajos mēnešos mēs uzzināsim par saimnieciskajām aizkulisēm, kas bija pamatā tīrīšanām VID.
Ansis
FKK
Reirs zina, kāpēc ņem