OPEC un tās sabiedrotie pērn samazināja ražošanu un turpina to īstenot līdz pa šai dienai. Rezultātā globālie krājumi ir sarukuši līdz "normālam līmenim" un naftas cena pacēlusies līdz apmēram 70-80 $. Citiem vārdiem, ir noslēdzies krājumu samazināšanās, kā arī nepārtrauktais naftas cenu pieauguma posms. Vismaz tik ilgi, kamēr OPEC+ nebūs iztērējusi savu brīvo jaudu. Tajā pašā laikā naftas tirgus apstākļi jūlijā tomēr izskatās diezgan saspringti.
Krievija, Saūda Arābija un vēl daži OPEC+ dalībnieki, visticamāk, palielinās ražošanu par aptuveni 0.7 līdz 1.0 miljoniem barelu. Tomēr Saūda Arābijas palielinājumu lielā mērā “noēdīs” vietējais patēriņš – “apkures sezona” jeb kondicionēšanas patēriņš vasarā. Tajā pašā laikā sarucis piedāvājums no Kanādas, Lībijas, bet Venecuēlas ieguve turpina stabili rukt. Arī situācija ASV ir saspringta – krājumi samazinās jau piekto nedēļu pēc kārtas, bet pārstrāde darbojas ar pilnu jaudu.
Līdz ar to vasaras periodā varam sagaidīt arī cenas pakāpšanos, kaut viss būs atkarīgs no globālā fona. Respektīvi no tā, kā ritēs globālās ekonomikas izaugsme, ģeopolitiskie strīdi un noskaņojuma izmaiņas. Tas koriģēs arī tendences finanšu tirgos un spekulāciju iespējas. Kaut arī spekulatīvais burbulis ir mazliet noplacis, tas joprojām ir pietiekami nozīmīgs cenu ietekmējošs faktors. Naftas cena ir nonākusi OPEC vēlamajā 70-80$ koridorā un var pieņemt, ka tā tur arī kādu laiku atradīsies. Pašreizējā naftas cenas prognoze šogad ir 75 $, nākamgad 85 $.
Ja vērtē degvielas cenas, tad to izmaiņas noteiks arī eiro un ASV dolāra kursa svārstības, pārstrādātāju un tirgotāju cenu politika (kā dēļ cenu atšķirības ir pietiekami lielas jau šobrīd) un citi faktori.
reptilis
<