Līdz ar Džo Baidena atteikšanos kandidēt uz vēl vienu termiņu prezidenta amatā ASV pamatīgi sajauktas priekšvēlēšanu kārtis. Ko tas varētu nozīmēt ilgtermiņā un kādi kandidāti vēl uzpeldēt?
Jeb kilometriem gari vīna pagrabi, padomju blokmājas, bīstamas zonas, kopti parki, lēts transports un sarežģīta politika Moldovā un tās jutīgajā Piedņestras daļā. Šai valstij blakus notiekošais karš ļāvis straujā tempā apzināties, ka tās konstitūcijā ierakstītā neitralitāte ir trausla un pārāk netverama lieta
ASV Nevadas pavalstī blakus Lasvegasai esošajā
Allegiant Stadium 11. februārī risinājās svarīgākais gada notikums ASV sportā, izklaides, televīzijas un reklāmas industrijās un, pēc daudzu amerikāņu domām, vispār ASV – Superkausa jeb Super Bowl izcīņa amerikāņu futbolā. Kādēļ šī viena amerikāņu futbola spēle raisa tik milzīgu ažiotāžu ASV, kamēr citviet pasaulē interese par to ir tik pieticīga?
Gan nule aizvadītais, gan arī jaunais, 2024. gads, visticamāk, paliks vēsturē ar globālu nestabilitāti, ģeopolitiskiem konfliktiem un mēģinājumiem mainīt pasaules kārtību. Kuri ir galvenie notikumi un procesi, kas bija uzmanības centrā aizvadītajā gadā un būs aktuāli arī šogad? Un kādi ir iespējamie to attīstības scenāriji?
No 22. līdz 24. augustam Johannesburgā, Dienvidāfrikā, notika BRICS valstu XV samits, kurā sprieda par savas starptautisko norēķinu sistēmas izveidi, kā arī par apvienības paplašināšanos. Samita rezultāti tiek vērtēti pretrunīgi – sākot no gluži vai ignorēšanas rietumvalstīs un beidzot ar sajūsmas pilnām runām par "vēsturisku pagriezienu" nerietumu pasaulē. Kas notika Johannesburgā, un kamdēļ vērtējumi ir tik atšķirīgi?
Nesenais ASV paziņojums par atļauju Nīderlandei un Dānijai piegādāt Ukrainai kaujas lidmašīnas F-16 Ukrainā bija ilgi gaidīts. Ar ko šīs lidmašīnas ir īpašas, un vai tās tiešām varētu mainīt Krievijas sāktā kara gaitu?
Turcijai pievērstās uzmanības dēļ bez īpašas ievērības palika citas 14. maijā notikušas vēlēšanas – parlamenta vēlēšanas Taizemē, par kuru uzvarētājām kļuva divas opozīcijas kreisā spārna partijas. Taču Taizemes (senākā pagātnē zināmas kā Siāmas) politikas īpatnību dēļ vairāk nekā puse vietu valsts parlamenta apakšpalātā vēl negarantē, ka šīs partijas tiešām iegūs arī reālu varu un spēs to saglabāt ilgtermiņā.
Tibetas budistu garīgā līdera dalailamas iekļūšana visai nepatīkamā skandālā cita starpā ir iemesls atcerēties, ka tieši viņa personiskā autoritāte un ietekme jau ilgāku laiku ļauj izvairīties no Tibetas jautājuma radikalizācijas. Kāda patlaban ir dalailamas loma, un kādēļ pastāv iespēja, ka viņš var pasludināt – nākamās reinkarnācijas jeb viņa pēcteča nebūs?