Savu pirmo darbadienu pēc zvēresta nodošanas un atgriešanās ASV prezidenta amatā Donalds Tramps prognozējami pavadīja, parakstot lielu skaitu rīkojumu, prezidenta memorandu un citu dokumentu.
Par Donalda Trampa nākšanu pie varas ASV, Krievijas iebrukumu Ukrainā, Eiropas nākotni un citu skatījumu uz Izraēlas un palestīniešu attiecībām ar Brīvības un solidaritātes fonda valdes locekli Māri Induli Graudiņu sarunājas Andis Sedlenieks
Vašingtonā 20. janvārī paredzēta vērienīga ASV ievēlētā prezidenta Donalda Trampa inaugurācijas ceremonija, ar kuru saistītas nianses piesaista plašu mediju uzmanību jau tagad. Šī ceremonija vienlaikus būs arī sava veida simbolisks ievads, kas iezīmēs jaunu ASV iekšpolitiku un ārpolitiku. Uz daudziem jautājumiem atbilžu gan vēl nav, tomēr aptuvenas pamatlīnijas, kādas pārmaiņas gaidāmas, ieskicēt jau iespējams.
Vēl pirms ASV ievēlētā prezidenta Donalda Trampa stāšanās amatā un vienlaikus ar
viņa nominēto pretendentu uz
amatiem nākamajā administrācijā pirmajām iztaujāšanām
Kongresā ir parādījušās arī pirmās nopietnās
domstarpības starp dažādām Trampa atbalstītāju nometnēm.
Par alternatīvās mežsaimniecības iespējām ar Igaunijas klimata tehnoloģiju uzņēmuma Arbonics mežsaimniecības ekspertu Jāni Ruku sarunājas Andis Sedlenieks.
Dienvidkorejas prezidenta Juna Suk Jola pagājušā gada decembra sākumā īstenotais de facto valsts apvērsuma mēģinājums var novest pie interesantām un tālejošām sekām abu Koreju attiecībās.
Dienvidkorejā nu jau vairāk nekā mēnesi turpinās politiskā krīze – valstī sākusies konfrontācija starp parlamentu un prezidentu Junu Sukjolu. Tajā iesaistīti gan abu pušu atbalstītāji, gan tiesībsargi un arī militarizētas struktūrvienības.
Nedēļas pirmajā pusē par
atkāpšanos no Kanādas premjerministra un valdošās Liberālās partijas līdera amata paziņoja Džastins Trudo, kurš abus
šos posteņus pametīs, līdzko
partija būs izraudzījusies sev jaunu vadītāju.
Nedēļas sākumā Austrijas prezidents Aleksandrs van der Bellens paziņoja, ka nākamās valdības veidošanu uztic par galēji labēju dēvētās Austrijas Brīvības partijas (Freiheitliche Partei Osterreichs, FPO) līderim Herbertam Kiklam.
Lai arī sācies jauns gads, daudzi konflikti un saspīlējumi pasaulē pērn tā arī netika atrisināti. Kādā zīmē pasaules politikā paies šis – 2025. – gads, kādi būs tā galvenie notikumi, un kādu nospiedumu tas aiz sevis atstās?
Aizvadītā gada beigās Vācijā plašu rezonansi izraisīja viena no pašiem pazīstamākajiem ASV ievēlētā prezidenta Donalda Trampa atbalstītājiem, tehnoloģiju multimiljardiera Īlona Maska atklātais aicinājums 23. februārī gaidāmajās Bundestāga (parlamenta apakšpalātas) vēlēšanās atbalstīt Vācijas iekšpolitikas enfant terrible Alternatīvu Vācijai (AfD).
Īsi pirms gadumijas – 29. decembrī – Gruzijā gaidāma
konfrontācija starp varas partiju Gruzijas sapnis un šīs partijas
izvirzīto nākamo Valsts prezidentu Miheilu Kavelašvili un opozīciju
un tās līderi esošo Valsts prezidenti Salomi Zurabišvili. Proti, šajā
datumā paredzēta jaunā prezidenta inaugurācija, un, ja opozīcijai
neizdosies nosargāt Zurabišvili palikšanu amatā, tad, visticamāk, arī
protesti pamazām izsīks.
Nedēļas vidū notika ASV vēlētāju (elektoru) kolēģijas balsojums par 5. novembrī notikušo ASV prezidenta vēlēšanu
rezultātu apstiprināšanu, kas
vienlaikus aizsāk arī jaunu
varas maiņas posmu Savienotajās Valstīs.
Tikai trīs mēnešus pēc darba sākšanas Francijas premjerministra Mišela Barnjē valdība neizturēja uzticības balsojumu Nacionālajā asamblejā (parlamenta apakšpalāta) un atkal ir ieslīgusi politiskajā krīzē. Turklāt pārliecinoša izeja no Francijā vērojamā apburtā loka joprojām nav saskatāma un arī politiskā stabilitāte pārskatāmā nākotnē nav gaidāma. Kādēļ tā, un kas nepieciešams Francijai, lai izkļūtu no krīzes?
Amerikas Savienoto Valstu
plašsaziņas līdzekļi vēsta, ka
ievēlētais prezidents Donalds
Tramps nominējis Valsts
departamenta politikas
plānošanas direktora (The
Director of Policy Planning) amatam Maiklu
Entonu.
Politiskās kaislības šobrīd sit devīto vilni otrajā daudzskaitlīgākajā bijušā padomju bloka, tagad Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī Rumānijā. Tur 1. decembrī notika parlamenta vēlēšanas, bet jau 8. decembrī gaidāma prezidenta vēlēšanu otrā kārta. Tā visa rezultātā var izveidoties nacionāli konservatīva valdība un Rumānija varētu pievienoties ES iekšējai frondai – Ungārijai un Slovākijai. Cik reāla ir šī iespēja, un kāds ir iekšpolitisko spēku samērs Rumānijā?
Nedēļas sākumā, naktī no
pirmdienas uz otrdienu,
punktu savai politiskajai
karjerai, pie kam sen aizmirstā
veidā, pēc diviem ar pusi amatā pavadītiem gadiem pacentās pielikt Dienvidkorejas prezidents Juns
Suk Jols.
Iepriekšējā nedēļā Sīrijas līdera Bašāra el
Asada pretinieku bruņotie spēki sāka
uzbrukumu (acīmredzami ne bez
neoficiāla Turcijas atbalsta) valdības
spēkiem, negaidīti ieņemot lielāko daļu
valsts otras lielākās pilsētas Alepo, kā arī
plašas teritorijas tās apkaimē.
Pēdējās nedēļās gan dažādu valstu politiķi un eksperti, gan plašsaziņas līdzekļi regulāri piemin iespēju, ka jau samērā drīz varētu sākties sarunas par kara pārtraukšanu Ukrainā. Šīs cerības ir pamatotas vai tikai iluzoras, kādas ir iespējas, ka karadarbība tiešām varētu tikt pārtraukta, un kādi ir priekšstati par iespējamo mieru?
Partija Gruzijas sapnis šonedēļ nosauca sava kandidāta uz nākamā šīs valsts prezidenta amatu vārdu – uz šo posteni tiks virzīts tuvas Gruzijas sapņa sabiedrotās, nelielas, par labēji radikālu bieži dēvētas partijas Tautas spēks viens no līderiem Mihails Kavelašvili.
Iepriekšējās nedēļas nogalē ar daudziem
šokējošu iznākumu – neatkarīgā nacionālkonservatīvā kandidāta Kelina Džordžesku uzvaru un iekļūšanu otrajā kārtā
– noslēdzās Rumānijas prezidenta
vēlēšanu pirmā kārta.
Novembra sākumā izjuka Vācijas valdošā koalīcija, un nu decembra vidū Bundestāgā (federālā parlamenta apakšpalāta) gaidāms uzticības balsojums kancleram sociāldemokrātam Olafam Šolcam.
Pēc Donalda Trampa uzvaras ASV
prezidenta vēlēšanās uzmanības
centrā tagad atrodas viņa topošā
administrācija – cilvēki, kurus
ASV ievēlētais prezidents nominē
kā iekšpolitiski, tā starptautiski
nozīmīgiem amatiem.
Pagājušajā nedēļā Gruzijas separātiskajā Abhāzijas Republikā sākās
pret vietējo varu vērstie nemieri,
par kuru cēloni kļuva prasība
vietējam parlamentam atteikties
no iecerētā investīciju līguma ar
Krieviju ratificēšanas.
Pēc republikāņu kandidāta Donalda Trampa ievēlēšanas par 47. ASV prezidentu Savienotajās Valstīs sācies oficiālais 75 dienu pārejas periods. Tā laikā aizejošais prezidents Džo Baidens pakāpeniski nodos pilnvaras un tiks izveidota jauna administrācija jeb faktiski – valdība. Kuri politiķi varētu ieņemt nozīmīgākos posteņus Trampa komandā, un kā viņu iecelšana konkrētos amatos var atsaukties uz ASV nostāju dažādos jautājumos?
Mēneša sākumā, 6. novembrī, Vācijā ar notikumam atbilstīgu skandālu izjuka valdošā jeb luksofora koalīcija, un tagad valsti ar ļoti augstu ticamības pakāpi gaida pirmstermiņa vēlēšanas.
Donalda Trampa pārliecinošā
uzvara ASV prezidenta vēlēšanās, kā arī republikāņiem,
galvenokārt ievēlētā ASV
prezidenta atbalstītājiem,
veiksmīgie pirmkārt jau Kongresa abu palātu vēlēšanu iznākumi jau
ietekmē arī kā kopējo starptautisko, tā
iekšpolitisko situāciju virknē pasaules valstu.