Nepareizu sakodienu nosaka arī iedzimtības tendences
Ortodonte Ieva Fiļipova norāda, ka faktori, kas ietekmē nepareizu sakodienu, kā rezultātā būs nepieciešama korekcija, ir dažādi. Vidēji 30 procentiem cilvēku visā pasaulē ir nepareizs sakodiens. To nosaka gan iedzimtības tendences, gan dažādi ārējie apstākļi, kuru dēļ laika gaitā var mainīties sakodiens. Nav iespējams apzināt, cik daudzi cilvēki procentuāli uzsāk ārstēšanu, bet arī to nosaka dažādi faktori. Valstīs, kur ir specifiskas estētiskās vajadzības, tam tiek pievērsta lielāka nozīme. Lai gan estētika ir viens no visbiežākajiem iemesliem, kādēļ cilvēki pirmām kārtām nolemj doties pie ortodonta, tas nav vienīgais iemesls.
"Nepareizs sakodiens var būt arī traumatisks, piemēram, kad pacients negribēti kož sev smaganās," norāda Ieva Fiļipova. Viņa arī uzsver, ka bērnībā šīs problēmas ir daudz vieglāk ārstēt bērnu augšanas dēļ, savukārt pieaugušajiem process jau būs sarežģītāks. "Mēs vienmēr visiem vecākiem iesakām atvest bērnu pie ortodonta uz konsultāciju apmēram sešu gadu vecumā, pēc tam 10 gadu vecumā. Šajā vecumā būs vieglāk novērot tendences, un, ja nepieciešams, tad maksimāli efektīvi problēmu arī izārstēt," stāsta ortodonte.
Pusaudži izvēlas metāla breketes, pieaugušie – estētiskās
Ar brekešu sistēmu palīdzību ir iespējams panākt kontrolētas visu zobu kustības un pārvietojumu visās trijās dimensijās, iegūstot vēlamo rezultātu. Breketes nekādā veidā netraumē pašus zobus – tās tiek pielīmētas pie katra zoba emaljas. Ortodonte Ieva Fiļipova norāda, ka zobu loku korekcija ar breketēm ir salīdzinoši ilgstoša un var aizņemt līdz pat divarpus gadiem. Tāpat tā prasa pašdisciplīnu, papildu rūpes par zobu higiēnu un regulārus ortodonta apmeklējumus.
"Liels procents brekešu valkātāju ir pusaudži. Manā pieredzē aizvien vairāk ir pusaudžu, kas ar prieku valkā breketes, jo arī viņu klasesbiedri un draugi to dara. Protams, ir arī bērni un pusaudži, kas atklāti pasaka, ka breketes nevēlas. Šādus gadījumus rūpīgi izrunājam ar vecākiem, norādot – ja bērns tās nevēlas, tad nevajag. Brekešu valkāšanai jāpieiet ļoti atbildīgi, īpaši jautājumos, kas attiecas uz higiēnu. Ja cilvēkam nav iekšējās vēlmes un motivācijas, tad to labāk nevajag darīt," tā ortodonte.
Bērniem un pusaudžiem visbiežāk tiek izmantotas metāla breketes, kas tiek izgatavotas no augstvērtīgu materiālu sakausējuma. Metāla breketēm pastāv arī iespēja izmantot dažādu krāsu gumijas, ko nereti jaunieši izvēlas. Savukārt pieaugušie un cilvēki, kam ir svarīga estētika un tas, lai breketes būtu pēc iespējas nemanāmākas, izvēlas estētiskās breketes, kas visbiežāk ir izgatavotas no keramikas materiāla un ir caurspīdīgas. Šo brekešu gadījumā loks tiek stiprināts pie breketēm ar caurspīdīgām gumijām. Tie pacienti, kas nevēlas, lai breketes vispār tiktu pamanītas, mēdz izvēlēties lingvālās breketes, kas tiek stiprinātas pie zobiem no mutes dobuma iekšpuses, līdz ar to tās ir neredzamas. Šo brekešu izmaksas gan ir lielākas, jo tās tiek izgatavotas no zelta sakausējuma.
"Breketes kopumā ir standartizētas, kas tiek pielāgotas katram pacientam. Tomēr mūsdienās arvien populārāka kļūst arī individuālo brekešu izgatavošana. Tās ir gan lingvālās, gan konvencionālās metāla breketes, kas tiek izgatavotas, ņemot vērā konkrētā pacienta zobu formu. Tādā gadījumā gan jārēķinās, ka brekešu izmaksas būs daudz lielākas," stāsta Ieva Fiļipova.
Kapes iegūst arvien lielāku popularitāti
Aizvien lielāku popularitāti pasaulē un arī Latvijā gūst zobu izlīdzināšana ar izņemamām, caurspīdīgām kapēm, kas ir gandrīz neredzamas. "Kapes jānēsā vismaz 20 stundas katru dienu, cilvēks tās izņem ārā ēdot. Arī kapes tiek individuāli ražotas, līdz ar to cena ir augstāka nekā klasiskajām breketēm. Lai gan Latvijā kapes vēl nav tik populāras, ir cilvēki, kam tās ļoti patīk. Turklāt sasniedzamie rezultāti ir vienlīdz labi," norāda ortodonte Ieva Fiļipova.