Neraugoties uz to, ka šogad karstās vasaras dēļ daļa agro vīnogu šķirņu jau noražojušas, un ogas skārusi neīstās miltrasas slimība, kas Latvijā kļuvusi nu jau ļoti izplatīta, izstādē varēs apskatīt no pavisam sīkām odziņām līdz vīnogām - ar plūmju izmēra ogām - ap 100 dažādām gan jau labi pazīstamām, gan jaunākajām vīnogu šķirnēm.
Apmeklētāji izstādē varēs iepazīt šī gada audzētāju izlolotās ogas un, konsultējoties ar audzētājiem, izvēlēties audzēšanai piemērotākās vīnogu šķirnes, kā arī iegūt atbildes uz dažādiem ar vīnkopību un vīndarīšanu saistītiem jautājumiem, dalīties pieredzē un pasūtīt vīnogulāju stādus nākamajam pavasarim.
"Vīnogu audzēšana Latvijā ir interesants un attīstībā esošs process, arvien jaunas šķirnes parādās arī no citām valstīm", stāsta vīnogu audzētājs A. Dišlers.
Izstādē piedalīsies arī Latvijas vīndari, kas prezentēs no mūsu zemes augļiem un ogām darinātos vīnus. Ikviens interesents aicināts izzināt vīnkopības smalkumus, degustēt ogas un Latvijas vīnogu vīnu eksperimentālos paraugus, kā arī iepazīties ar vīndarības tehnisko aprīkojumu un tā procesa pamatiem.
Kā ierasts, arī šogad vīnogas tiks vērtētas un salīdzināta to garša, lai noteiktu kvalitatīvākās ogas. Kvalitāti nosaka ogu gatavības pakāpe, tāpēc Latvijā ir perspektīvākas tās šķirnes, kuras paspēj ienākties pirms salnām. Savukārt vīnu gatavošanai bez ogu salduma svarīgas arī citas īpašības - aromāta, garšas buķete, tanīnu klātbūtne u.tml. Jau vairākus gadus garšas ziņā izvirzās Gunvalda Vēsmiņa selekcionētās vīnogu šķirnes.
Arī Latvijā, ja laika apstākļi ir labi, iespējams izaudzēt garšīgas vīnogas un iegūt bagātīgu un kvalitatīvu ražu.
Izstādes atklāšana 15.septembrī plkst. 14:00 muzeja 6. stāva konferenču
zālē.