Iepērkoties un plānojot savas ēdienreizes, der sekot pāris pamatprincipiem, ierosina M.Polens. Tas palīdzēs jums labāk izbaudīt ēdienu un veselīgāk ēst:
#1. Pievērsiet uzmanību ēdiena izcelsmei
M.Polens ierosina pirms katras ēdienreizes mirkli veltīt pārdomām par to, cik sarežģīta ir ēdiena tapšana. Apjūsmojiet komplekso procesu, kura rezultātā ēdiens no dārza vai lauka ir nokļuvis uz jūsu šķīvja. Vai tā būtu īsa lūgšana vai pārdomas par ikdienas brīnumu - tas palīdzēs jums izbaudīt ēšanas procesu daudz pārdomātāk.
#2. Rotājiet galdu ar puķu pušķi, un viss garšos divreiz labāk
#3. Pasūtiet mazas porcijas
Viss, kas ir mazs, ir jaunais modes kliedziens, uzskata grāmatas autors. Lielās porcijas vairs nav modē. Turklāt, kā piebilst autors, vai jūs zinājāt, ka agrāk ātrās ēdināšanas restorānos tirgotie lielie dzēriena trauciņi jau sen ir pārtapuši “mazajā izmērā”. Padomājiet, varbūt ieturot maltīti restorānā jums nevajadzētu aizrauties ar lielām porcijām, bet, piemēram, pasūtīt kādu bērniem paredzēto porciju.
#4. Ja esat izsalcis, taču nespējat notiesāt visu ābolu, patiesībā jūs nemaz neesat izsalcis
Ja pieķerat sevi pie šādas domas, tas nozīmē, ka jūsu bada sajūta liecina par ko citu. Iespējams, jūs ielūkoties ledusskapī šoreiz mudina garlaicība, paradums vai skumjas. Tas pāries. Ja tomēr jūs jūtaties izsalcis, apēdiet ābolu, mudina M.Polens.
#5. "Iesaiņojumam nav vietas uz galda."
Ēdiena iesaiņojumu - kārbiņas, trauciņus – turiet tālu prom no galda. Pat ja esat pasūtījis ēdienu līdznešanai, nekad neēdiet to no līdzņemšanai domātajiem trauciņiem. Ja uzliksiet ēdienu uz šķīvja, jūs to izbaudīsiet daudz vairāk un notiesāsiet lēnāk. Ir grūti izbaudīt ēdienreizi, ja jums apkārt vīd iesaiņojumi ar produktu logotipiem un reklāmām, kā arī vienreizējai lietošanai paredzēti trauki.
#6. Neesiet pārāk izvēlīgs
Mūsdienās restorānu un veikalu piedāvājums ir tik bagātīgs, ka ļauj mums visiem izlept. Pēc M.Polena domām, ja ēdīsiet to, ko jums ir pagatavojis kāds cits un kas šoreiz varbūt īsti neatbilst jūsu vēlmēm, jūs ēdīsiet daudz pieticīgāk. Jo vairāk izvēļu un iespēju ēst to, kas kārojas, jo vairāk jūs riskējat pārēsties.
#7. Baudiet dzērienus, kurus ar enerģiju apveltījusi daba, nevis pārtikas ražotāji
Kafija un tēja spēj padarīt mūs možus, priecīgus, uzmanīgākus, un, iespējams, tieši tāpēc daudzi zinātnieki gadiem ilgi ir centušies šajos dzērienos saskatīt negatīvās īpašības. Patiesībā gan tējai, gan kafijai ir daudz pozitīvu īpašību, ko nevar teikt par enerģijas dzērieniem, kuru sastāvus vēl joprojām “ķidā” uztura zinātnieki. Labāk pagaidām izvēlēties tasi kafijas vai tējas, nevis riskēt ar enerģiju sološajiem eksperimentiem skārdenē, kurus piedāvā ražotāji, uzskata M.Polens.