Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Pirmdiena, 25. novembris
Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne, Katrīne

Onkoloģe: aptaukošanās ir riska faktors saslimstībai ar vēzi

Ko ņemt vērā savas veselības labā, lai mēs sievietes vienmēr būtu šarmantas, skaistas un veselas? To portālam www.sieviesuklubs.lv atklāj onkoloģe Gunta Purkalne.****

Pēdējo desmit gadu laikā saslimstība ar vēzi visās lokalizāciju zonās (krūts, kolorektālais, dzemdes kakla, plaušu...) ir palielinājusies. Vienīgais izņēmums ir ādas un kuņģa vēzis, šajā jomā saslimstība ir samazinājusies. 

Ko darīt, lai samazinātu iespēju saslimt ar vēzi? 

Zināji, ka 40 % gadījumu vēzi var novērst, modificējot riska faktorus? Ir vērts tos izpētīt, lai saprastu, ko savā dzīvē vari mainīt jau šobrīd.

Iepazīsti riska faktorus!

- aptaukošanās. Eiropas Savienībā 7 % vēža gadījumu saistīti ar aptaukošanos. Kāds ASV veiktais pētījums atklāj, ka 20 % sieviešu menopauzē cieš no aptaukošanās. 50 % no krūts vēžu slimniekiem ir aptaukošanās. 

Ko darīt? 

Ievēro veselīgu dzīvesveidu un pavairo fizisko aktivitāšu līmeni!

- hormoni. Sievietēm menopauzes laikā ir palielināts risks krūts vēža attīstībai. Lietojot šajā laikā kombinēto HAT terapiju, nav konstatēta slimības riska palielināšanās. 

- vides faktori. Plaušu vēža attīstībā 5 - 7 % gadījumu saista to ar piesārņotu vidi.

- B hepatīta vīruss. Visbiežākais aknu vēža izraisītājs ir tieši B hepatīts. Tas nepadodas ārstēšanai. Lai izvairītos no šī riska faktora, vienīgais, kas palīdz - vakcinācija un izvairīšanās no riskantām dzīves situācijām: narkotikām, gadījuma sakariem...

- Cilvēka papilomas vīrusa infekcija (HPV). Tā ir ļoti saistīta ar dzemdes kakla vēža saslimstību. Lai no tā izvairītos palīdzēs vakcinācija pret HPV.

- smēķēšana. Statistika ir gana graujoša - Eiropā ap 30 % pieaugušo šobrīd smēķē. Smēķēšana ir nāves cēlonis vismaz 30 % no visiem vēža gadījumiem. 

- alkohols. Lai alkohols neveicinātu saslimšanu ar vēzi, jāierobežo tā lietošana. 

- uzturs. Stingru pierādījumu korelācijai starp uzturu un vēža attīstību nav. Tomēr profilaksei iesaka vairāk ēst augļus un dārzeņus to ražas laikā. Sāls vietā lietot citas garšvielas. Ēst sarkanās ogas (tajās ir visvairāk antioksidantu). Samazināt sarkanās gaļas (liellopu, jēra un cūkas) lietošanu uzturā. Tā var veicināt saslimšanu ar kolorektāro vēzi. Izvairīties no grillētas gaļas.

- medikamenti. Kancirogēns efekts var būt arī no homeopātiskiem medikamentiem un uztura bagātinātājiem.

- radiācija. Lai sevi maksimāli no tās pasargātu, ar mēru doties pie speciālistiem, kuri veic radioloģiskos izmeklējumus. Ar mēru uzturies saules gaismā un UV staros. Bet pilnībā no saules gaismas izvairīties nevajag! 80 - 90 % no organismam nepieciešamā D vitamīna saņemam tieši caur saules gaismu.  

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kā uzglabāt un pasniegt sieru?

Laiku pa laikam nākas secināt, ka siers, ko esat nopirkuši lielākā daudzumā, stāvot ledusskapī, apvilcies ar zilganu pelējuma kārtiņu. Turklāt tas nebūt nav tas pelējums, kura dēļ slavējam rokforu...

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko