Uz valdi izvirzīti 26 kandidāti. Viņu vidū ir arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kurš iepriekš partijas politiskajā dzīvē maz iesaistījās, iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis, labklājības ministrs Jānis Reirs, izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, bijusī premjere Laimdota Straujuma, Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere, Cēsu novada priekšsēdis Jānis Rozenbergs. EP deputāts Krišjānis Kariņš varētu pārņemt partijas domes vadību. Kongresa delegātus plāno uzrunāt arī Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis, tā parādot, ka nav novērsies no grūtībās nonākušās partijas.
Pēc Andra Piebalga lēmuma vairs nekandidēt Vienotības priekšsēdētāja vēlēšanās uz šo amatu ir pieteikts Ķirsis, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens un priekšsēža vietnieks Edvards Smiltēns. Ķirsi un Ašeradenu var uztvert kā vienas komandas pārstāvjus. Iespējams, kongresā ar Smiltēnu par amatu cīnīsies tikai viens no viņiem. Savukārt Smiltēna Dienai teiktais liecina, ka viņam ir tikai divas iespējas – vai nu uzvarēt vēlēšanās un būvēt jaunu partiju, vai arī politiķa laiks Vienotībā būs beidzies.
"Partija ir jānojauc līdz pamatiem un jābūvē jauns politiskais spēks," tik radikāli savus plānus raksturo Smiltēns. Vēl pirms gada viņš tika uzlūkots kā viens no cerīgākajiem Vienotības jaunajiem līderiem. Kad 2016. gada jūnijā kongresā Smiltēns priekšsēža vēlēšanās ar cienīgu rezultātu zaudēja Piebalgam, viņam bija liels reģionālo nodaļu atbalsts. Daļēji par viņu nobalsoja arī bijušās līderes, frakcijas vadītājas Solvitas Āboltiņas atbalstītāji. Jūlija vidū Smiltēns negaidīti paziņoja, ka ir gatavs vadīt partiju tikai tad, ja Āboltiņa vairs nav frakcijas priekšsēdētāja. Pretējā gadījumā viņa arī turpmāk palikšot faktiskā līdere.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 17. augusta, numurā!
pla
Pa skuju taku nevienoti un sašķelti
Fuko svārsts