Nacionālā apvienība Visu Latvijai!-TB/LNNK (NA) ir veiksmīgākā no valdības partijām, taču arī tai no ierindas ir izsisti vairāki partijas smagsvari – Imants Parādnieks un tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs. NA līderis Raivis Dzintars to saista arī ar nomelnošanas kampaņu, kas bija vērsta pret NA. Vienotība ir tikusi parlamentā kā pēdējā un būs tajā pārstāvēta ar astoņiem mandātiem tagadējo 19 vietā. Pirms vēlēšanām daudzi prognozēja, ka tā vispār var nepārvarēt procentu barjeru. Ja bijušajam Vienotības biedram, Eiropas Parlamenta deputātam Artim Pabrikam, kurš ir Attīstībai/Par! premjera kandidāts, vēlēšanas bija veiksmīgas, tad šā saraksta kandidāte Ilze Viņķele parlamentā nav iekļuvusi. Arī bijušo satiksmes ministru Anriju Matīsu, kurš no Vienotības pārgāja uz Saskaņu un bija tās sarakstā līderis Kurzemē, tomēr ir apsteidzis Valērijs Agešins, atstājot Matīsu zem svītras. Edvarda Smiltēna vadītajai Latvijas Reģionu apvienībai nedaudz pietrūka, lai sasniegtu 5% barjeru.
Vēsture atkārtojas
Uz ZZS frakcijas vadītāja Brigmaņa palikšanu zem svītras varētu attiecināt vārdus, ka vēsture atkārtojas. Turklāt tā atkārtojas jau trešo reizi. Brigmani ir apsteidzis Viktors Valainis, kurš pārnāca uz ZZS no Vienotības. Kad no Valda Zatlera dibinātās Reformu partijas Saeimā ievēlēja tā dēvēto Klāva Olšteina vadīto deputātu grupu, kura drīz vien no partijas atšķēlās, kļuva zināms, ka tās deputātiem – arī Viktoram Valainim un Jānim Junkuram – bijusi ar partiju nesaskaņota individuālā kampaņa. Uz 12. Saeimu abi jau kandidēja no Vienotības, izmantojot iepriekš praktizētās priekšvēlēšanu kampaņas metodes. Tiesa, viņi nebija vienīgi, kuru vēlēšanu pārkāpumu dēļ Vienotība zaudēja valsts finansējumu, bet partijas līdere Solvita Āboltiņa iekļuva Saeimā tikai pēc tam, kad Junkurs nolika mandātu.
Uz 13. Saeimu Valainis jau kandidēja no ZZS. Nedēļā pirms vēlēšanām reģionālajā presē parādījās ziņas par Valaiņa izplatītajām "novadu avīzēm", kurās viņš lepojoties arī ar darbiem, kurus nav paveicis. Brigmanis Dienai sacīja – Valainis bija informējis, ka viņam būšot individuālā kampaņa, bet ar avīžu saturu Brigmanis nebija iepazinies. Viņš teica: "Kāpēc nedot iespēju cilvēkam izpausties. Viņam bija individuālā kampaņa, un tā bijusi veiksmīga." ZZS frakcijas vadītājs pats šādu iespēju nav izmantojis. "Par savu rezultātu es neesmu bēdīgs, jo plusu bija ļoti daudz," piebilda Brigmanis. Jāpasaka, ka viņam tomēr var rasties iespēja strādāt Saeimā, ja ZZS iekļaujas valdībā, kurā strādā arī tagadējais satiksmes ministrs Uldis Augulis, kurš ir ievēlēts. ZZS ietekmes mazināšanos Brigmanis saista ar vairākiem iemesliem, tajā skaitā KPV LV īstenoto kampaņu, reģionos stāstot, ka ZZS līderi ir aizsēdējušies, ka valstī viss ir slikti. Premjers Māris Kučinskis savukārt pieļāva, ka daudzi ir balsojuši par jauno partiju populistiskiem solījumiem, kurus nebūs iespējams izpildīt. ZZS kā varas partija varējusi solīt tikai to, ko var izdarīt.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 8. oktorbra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
docents
Supper laba ziņa
latviete