Balsojumā par uzticības izteikšanu Krišjāņa Kariņa (JV) veidotajai valdībai piedalījās visi 100 Saeimas deputāti un, kā prognozēts, to atbalstīja 61 tautas kalps no jaunveidotās koalīcijas, izņemot "Gobzema piecīšus".
Viens nav karotājs
Pateicību Kariņam par uzdrošināšanos uzņemties valdības izveidi pauda Valsts prezidents Raimonds Vējonis, vienlakus uzsverot, ka valdības veidošanas sarunās zaudēts daudz laika. Kariņam valdības veidošanas atslēga ir piecu dažādu partiju spēja ieklausīties vienai otrā un vienoties, jo "viens nav karotājs". Valdība nebūšot "revolucionāri, bet evolucionāri". Saeimas debatēs Kariņš atgādināja par KPV LV rosināto un sadarbības līgumā iestrādāto ideju, ka turpmāk arī opozīcijas priekšlikumus izskatīs pēc būtības, jo "tā nav opozīcija mūsu valstij, bet mūsu valdībai» un, sakrītot ar valdības mērķiem, tie tiks atbalstīti. Saskaņas frakcijas deputāts Boriss Cilevičs gan ironizēja, ka tās ir revolucionāras izmaiņas, jo "tagad opozīcijas priekšlikumi tiks noraidīti nevis automātiski, bet pēc apspriedes".
"Tik dažādas partijas, premjeram jāžonglē ar piecām bumbiņām. Iespēja, ka kaut kas samisēsies, būs liela un politiski spēcīga opozīcija meklēs katru kļūdu," vērtēja nacionālās apvienības NA līderis Raivis Dzintars. Jānis Bordāns (JKP) uzsvēra, ka redz gaišu nākotni un galvenais, lai «nenotiek slepenas vienošanās, kas iedzīs parādos mūsu bērnus,» viņš pārliecināts. Neizpalika arī Kariņa, Daniela Pavļuta (A/P) un citu partiju pateicības vārdi aizejošajai valdībai, īpaši ekspremjeram Mārim Kučinskim, kuram nu jāsamierinās ar darbu Saeimas opozīcijā. Dzintars atzina, ka «vairāku ZZS deputātu palikšana opozīcijā ir zaudējums".
Topošajai valdībai tika arī pavisam skarbi vārdi un pārmetumi. Saskaņas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis paziņoja, ka jaunā valdība būs solījumu nepildīšanas valdība un uzskaitīja vairākus piemērus no priekšvēlēšanu solījumiem, piemēram, JKP plānu jau šogad celt minimālo pensiju līdz 200 eiro, KPV LV ideju par ministriju skaita samazināšanu līdz sešām, A/P ieceri divkāršot medicīnas māsu algas utt. "Vai Kariņa valdība ir tas solītais lūzums? Tas, ko redzam, ir jūsu personību un raksturu lūzums," viņš teica. Šī frakcija debatēs bija īpaši aktīva, tribīnē kāpjot 14 no 23 saskaņiešiem.
Vēl nav zināms, ar ko beigsies stāsts par KPV LV frakcijas sastāvu. Pieci deputāti, kuri nenobalsoja par uzticības izteikšanu jaunajai valdībai, neskaitās koalīcijas sastāvā, pēc Saeimas sēdes paziņoja K. Kariņš. To nosaka koalīcijas parakstītais sadarbības līgums, bet situācijas risinājums esot pašas KPV LV frakcijas darīšana, uzsvēra premjers. Tomēr nešķiet, ka KPV LV steidzas šo jautājumu šķetināt, jo vismaz trešdienas vakarā frakcijas sēdē par to nav runājuši. Debatēs KPV LV redzamākais līderis Artuss Kaimiņš, kurš 130 dienas esot klusējis, lai varētu izveidot darbspējīgu valdību, ilustrēja situāciju, ka KPV LV frakcija, tiekoties ar vēlētājiem, būs spiesta pieteikt, kad runā pozīcijas un kad opozīcijas deputāti. Jāpiebilst, ka KPV LV bija vienīgie, kuri debatēs nesniedza frakcijas oficiālo viedokli, kas ir neierasti, Saeimas sēdē apspriežot būtiskus jautājumus. Toties plenārsēdes laikā notika nu jau oponentu un pagaidām vēl partijas biedru Kaimiņa un Alda Gobzema savstarpējās "laipnības", pēc kuru izteikšanas Gobzems piektdien došoties uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB), lai vēlreiz izstāstītu, ka abu konflikts esot sācies pēc Kaimiņa piedāvājuma partijai saņemt 100 000 eiro "no Rūdolfa". Kā zināms, KNAB aizvien turpina izmeklēšanu kriminālprocesā, kurā par nelikumīgu partijas KPV LV finansēšanu aizdomās turētā statuss piemērots 13. Saeimas deputātiem Kaimiņam un Atim Zakatistovam.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 24. janvāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Rota
krams
Šī valdība ir solis uz Saskaņas