Šodien Ministru Kabinets pieņēma grozījumus noteikumos „par tukšo materiālo nesēju un reproducēšanai izmantojamo iekārtu atlīdzības lielumu un tās iekasēšanas, atmaksāšanas, sadales un izmaksas kārtību”. Grozījumi veikti saskaņā ar 2.maijā Satversmes tiesas pasludināto spriedumu, kurā Ministru Kabinetam uzlikts par pienākumu pilnveidot nesēju un iekārtu sarakstu līdz 1.novembrim, lai nodrošinātu autoru tiesības saņemt atlīdzību par šobrīd aktuālajiem nesējiem.
Ministru kabineta noteikumos tiesību īpašniekiem atlīdzība noteikta par šādiem nesējiem: visu veidu CD, DVD un USB zibatmiņām, kā arī 2 lati par visu veidu personālajiem datoriem. Šāds nesēju saraksts, tajā iekļaujot tikai 4 nesēju veidus, ir viens no šaurākajiem Eiropā un vērtējams kritiski vairākos aspektos, norāda AKKA/LAA. Proti, par projektu atbildīgā Kultūras ministrija apstiprināto nesēju sarakstu pamatojusi ar sabiedriskās aptaujas rezultātiem, tomēr aptaujā konstatēts, ka aizsargātu darbu kopēšanai tiek izmantoti arī mobilie telefoni un datoru cietie diski, kas nesēju sarakstā nav iekļauti. Nav ņemts vērā apstāklis, ka datoru cietie diski tirdzniecībā ir pieejami atsevišķi. Organizācija norāda, ka kritiski vērtējami arī noteiktie atlīdzības apmēri, proti, noteikumu projektu autori CD un DVD procentu likmi pamato ar analoģisku atlīdzības likmi Lietuvā, tomēr nav ņemts vērā, ka Lietuvā nesēju atlīdzība tiek piemērota vairāk nekā desmit veidu nesējiem, tai skaitā arī visa veida atmiņas kartēm, televizoriem, mobilajiem telefoniem un citām iekārtām ar ierakstīšanas funkciju. Tāpat nav ņemts vērā, ka Lietuvā par USB zibatmiņām atlīdzība tiek noteikta atkarībā no nesēja ietilpības.
AKKA/LAA uzsver, ka Latvijas nesēju atlīdzība uz pārējo Eiropas valstu autoratlīdzības fona tagad būs viena no mazākajām un nenodrošinās taisnīgu atlīdzību par autoru tiesību ierobežojumu. Pieņemtais saraksts tuvākajā nākotnē ir pārskatāms, ņemot vērā nesēju iekļaušanai sarakstā skaidri noteiktus kritērijus.