"Ja šīs izmaiņas tiks ieviestas, tad, visticamāk, pēc pieciem gadiem varēsim skaitīt, cik esam zaudējuši darba vietu, iespēju un ārvalstu investīciju. Un ko mēs būsim ieguvuši? Manuprāt, gandrīz neko," brīdina Čakste.
Viņš norāda, ka ierosinātās izmaiņas izslēgt Krievijas pilsoņus no TUA programmas nopietni iedragās nekustamo īpašumu tirgu uz ilgu, ilgu laiku, jo tieši šie klienti nodrošināja tirgus funkcionēšanu visā pēckrīzes periodā.
"Nevienam investoram nepatīk nedrošība. Regulārās diskusijas un neskaidrība par to, kas turpmāk notiks ar TUA programmu, kopš 1.septembra ir apslāpējušas aktivitāti nekustamā īpašuma tirgū. Ierosinātās izmaiņas dramatiski samazinās aktivitāti dārgākajos nekustamā īpašuma tirgus segmentos, piemēram, Rīgas centrā un Jūrmalā.Prognozēju, ka darījumu skaits tajos gandrīz pilnībā apstāsies," saka Čakste.
Viņš norāda uz vienkāršu ekonomikas likumsakarību - visām investīcijām konkrētā tirgū piemīt pozitīvs "multiplikatora" efekts. Līdzekļi, ko investors iegulda nekustamajā īpašumā, nonāk pie attīstītāja, kurš saņemto naudu vai nu iztērē, vai investē, kas attiecīgi rada papildu pieprasījumu tirgū un jaunas darba vietas.
"Nekustamajā īpašumā veiktās investīcijas rada darbu un peļņas iespējas galdniekiem, arhitektiem, advokātiem, notāriem, bankām, mēbeļu, mājas preču, elektropreču un citiem mazumtirgotājiem. Nauda, ko saņem galdnieks, atkal tiek iztērēta vai investēta, lai radītu vairāk darba un naudas Latvijas ekonomikā. Ja nekustamo īpašumu tirgus apstāsies, tas ļoti negatīvi ietekmēs daudzus Latvijas ekonomikas sektorus," skaidro Čakste.
Tā kā Latvijas iekšējie resursi ir ierobežoti, ir nepieciešamas ārvalstu investīcijas, lai īstenotu iepriekšminēto "multiplikatora" efektu," saka Čakste. "Kad par TUA sistēmu pastāstīju saviem draugiem Skandināvijā, visi piekrita, ka tas ir radošs un gudrs veids, kā ģenerēt ārzemju investīcijas. Daži cilvēki pat izteica zināmu skaudību par veidu, kādā Latvija ir spējusi piesaistīt ārvalstu investoru līdzekļus," piebilst uzņēmējs.
Čakste domā, ka pastiprināta Drošības policijas kontrole pār TUA izsniegšanas procesu ir labs solis uz priekšu. Taču TUA noteikumu izmaiņām ir vienādi jāattiecas uz visu valstu pilsoņiem, un Drošības policijai būtu jāpārbauda visi, neatkarīgi no viņu valstspiederības.
"Es principā nepiekrītu tam, ka tieši Krievijas pilsoņi rada īpašu apdraudējumu Latvijai. Ir absolūti nepareizi un pat bīstami teikt, ka vairāk nekā 142 miljoni cilvēku ir slikti tikai tāpēc, ka viņiem ir Krievijas pase. Spriežot pēc manas pieredzes, daudzi no Krievijas pilsoņiem, kuri vēlas pārcelties uz Latviju, ir intelektuāli spēcīgi, viņiem ir nauda un eiropeiska pieeja lietām, līdz ar to viņi var sniegt pozitīvu pienesumu Latvijai," uzsver Čakste.