Vienīgā ieslodzījuma vieta sievietēm ir Iļģuciema cietums, kas šīs funkcijas pilda jau kopš 1947. gada. Kā rāda statistika, ieslodzīto skaits, gadiem ritot, ir strauji samazinājies – 2009. gadā te bija 7055, šobrīd – 190 personas, no tām 49 apcietinātās, pārējās ir notiesātās (vienai ir piespriests mūža ieslodzījums). Patlaban te nav nevienas nepilngadīgas personas, bet 2008. gadā to bija 189. Savukārt Mātes un bērna nodaļā uzturas septiņas sievietes ar saviem mazuļiem.
Māca adaptēties
Cietuma struktūrā ietilpst vairākas daļas, piemēram, Uzraudzības, Tiesu nolēmumu izpildes, Nodrošinājuma, Resocializācijas, Medicīnas un Mātes un bērnu nodaļa, kur bērniem atļauts uzturēties līdz četru gadu vecumam. Pēc tam – ja māte vēl nav atbrīvota un viņai nav vecāku vai radu, kuriem bērnus varētu uzticēt, sadarbībā ar bāriņtiesu viņas atvasei tiek piemeklēta audžuģimene. "Mums ir jāsagatavo cilvēki gan dzīvei brīvībā, gan adaptēties mūsu apstākļos. Tas nav viegli izdarāms, it īpaši tiem, kuri pirmo reizi te nonākuši," Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputātiem izbraukuma sēdē skaidroja cietuma priekšniece Inna Zlatkovska, kura te strādā jau 33. gadu un savu karjeru sākusi kā cietuma uzraudze, bet nu jau 12. gadu ir šīs vietas priekšniece.
Viņa uzsvēra, ka lielākā uzmanība cietumā tiek pievērsta sieviešu resocializācijai. Pēc apcietināšanas divu mēnešu laikā katrai tiek sastādīts individuāls resocializācijas plāns, lai mazinātu risku atkārtoti nokļūt ieslodzījuma vietā, kā arī lai risinātu dažādas atkarību problēmas.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 19. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00