Oglekļa dioksīds ir cilvēka veselībai kaitīga gāze (CO2), kas rada paliekošas sekas uz apkārtējo vidi un klimatu. To pielīdzina oglekļa dioksīdam (CO2e) tonnās, kas, savukārt, ir atmosfērā nonākušais gāzes daudzums. Pasaules Dabas fonds norāda, ka pasaulē viens cilvēks nedrīkst radīt vairāk kā 3 tonnas CO2e gadā. Latvijā vidēji viens cilvēks rada 5,14 tonnu oglekļa dioksīda lielu kaitējumu klimatam.
Pasaules Dabas fonda eksperts Jānis Brizga ir pārliecināts, ka lielo oglekļa pēdas nospiedumu Latvijā radījuši treknie gadi, savukārt krīzes periodā un pēc tā kaitīgie izmeši atmosfērā mazinājušies. Piesārņojumu mazinātu māju siltināšana, retāka aviotransporta un privāto automašīnu izmantošana, kā arī citi ikdienas paradumi.
Viņš arī norāda - tas, ka Latvijā pieļaujamais piesārņojuma daudzums teju divas reizes pārsniedz noteikto, nozīmē, ka iedzīvotājiem joprojām trūkst izpratnes par šī jautājuma nozīmību. Viņaprāt, sabiedrībai būtu vairāk jādomā par šiem jautājumiem, mēģinot dzīvot zaļāk - siltinot mājas un vairāk izmantojot atjaunojamos resursus.
Plašāk lasiet Riharda Murāna rakstā Lai uzlabotu klimatu, jāmaina pardumi, otrdienas, 14.janvāra, laikraksta Diena 10.lpp.!