Cieš emocionāli
Raksturojot situāciju, biedrības Skalbes direktore Zane Avotiņa Dienai atgādina, ka var izdalīt trīs galvenās vardarbības formas – fizisku, emocionālu un seksuālu vardarbību. Centrā novērots, ka lielā daļā gadījumu cilvēki nemaz neatpazīst, ka ir pakļauti seksuālai vardarbībai. Sievietes mēdz uzskatīt, ka sievas pienākums ir atsaukties vīra vajadzībām jebkurā mirklī, bet arī piespiedu seksuālās attiecības ir vardarbība. Ļoti izplatīta ir emocionālā vardarbība, un Avotiņa cer, ka līdz ar likuma grozījumiem vismaz šajā ziņā situācija varētu uzlaboties.
Kopš gada sākuma gadījumos, kad persona guvusi psihiskus traucējumus vai psihisku traumu, tas tiks kvalificēts kā viegli miesas bojājumi, un attiecīgi būs noteikta arī kriminālatbildība. Avotiņa piebilst, ka emocionālā vardarbība atstāj ļoti smagas sekas un ilgākā laika periodā cilvēks no tā var zaudēt arī darbspējas.
Strādājot grupā ar sievietēm, kuras ir cietušas no emocionālās vardarbības, speciāliste novērojusi, ka no šīs vardarbības formas cieš dažādas sievietes un izglītības līmenis vai sociālais statuss nav noteicošais. Bieži arī ļoti labi situētās ģimenēs, kur abi dzīvesbiedri ir ar augstāko izglītību, vardarbība tomēr ir vērojama, lai gan mēdz būt "viltīgāka". Līdz šim šādi pāridarījumi nebija definēti un bija grūti ievākt pierādījumus, jo "vārdi nepaliek redzami uz cilvēka", piebilst centra direktore.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 22. janvāra, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Bluķis
Nez
...