Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā -1 °C
Daļēji saulains
Piektdiena, 22. novembris
Aldis, Alfons, Aldris

Pētījums: Rīgas lielveikalos gada laikā būtiski pieaugušas vairāku produktu cenas

Šā gada martā salīdzinājumā ar 2018.gada martu Rīgas lielveikalu ķēdēs ir būtiski pieaugušas vairāku augļu un dārzeņu, kā arī miltu un gaļas produktu cenas, liecina Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra apkopotā informācija.

Vislielākais cenu pieaugums gada laikā bija sīpoliem - par 76% no 0,41 eiro kilogramā līdz 0,71 eiro kilogramā, galda bietēm - par 64% no 0,29 līdz 0,48 eiro kilogramā, kartupeļiem - par 46% no 0,37 līdz 0,55 eiro kilogramā, lielogu dzērvenēm spainītī - par 44% no 3,29 līdz 4,73 eiro litrā, importa tomātiem - par 38% no 1,68 līdz 2,32 eiro kilogramā, kviešu miltiem Ekstra - par 25% no 0,77 līdz 0,96 eiro kilogramā, zemenēm - par 23% no 5,49 līdz 6,74 eiro kilogramā, batonam no kviešu miltiem par 22% - no 1,29 līdz 1,57 eiro kilogramā, sarkanajai paprikai un burkāniem - par 21%, šampinjoniem par 20% - no 2,06 līdz 2,48 eiro kilogramā, tostermaizei - par 18% no 1,70 līdz 2 eiro kilogramā, vistas filejai un rudzu maizei - par 14%, apelsīniem par 12% - no 1,22 līdz 1,37 eiro kilogramā.

Savukārt ievērojamākais cenu samazinājums gada laikā bija Jonagold āboliem - par 41% no 1,28 līdz 0,76 eiro kilogramā, krūmmellenēm - par 24% no 21,36 līdz 16,23 eiro kilogramā, saulespuķu eļļai - par 22% no 2,31 līdz 1,80 eiro litrā, ķiplokiem par 17% - no 3,16 līdz 2,62 eiro kilogramā, plūmēm un zaļajām vīnogām - par 14%, mandarīniem - par 13% no 1,93 eiro kilogramā līdz 1,68 eiro kilogramā, bumbieriem - par 11% no 1,43 līdz 1,28 eiro kilogramā. Nedaudz samazinājušās sviesta cenas, piemēram, par 11% sviestam ar tauku saturu 82-82,5% un sieram Brie Prezident.

AREI Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja Ingūna Gulbe atzina, ka sviesta mazumtirdzniecības cena pēc tās būtiskā kāpuma pērn Latvijā beidzot sāk samazināties un atgriezties pamatotā cenu līmenī, bet eļļas cenas samazinās visā pasaulē. Savukārt ābolu cenu samazinājums skaidrojams ar slikto ābolu ražu Eiropā un, sevišķi Vācijā, 2017.gadā, kam sekoja ļoti augstas cenas veikalos 2018.gadā. Pērn Polijā ābolu raža bija rekordaugsta, kas radīja lielu spiedienu tirgū. Poļu zemnieki zemo cenu dēļ pat rīkoja protesta akcijas, bet cenas tā arī palika zemas. Arī Latvijā ābolu raža beigu beigās izrādījās augstāka, nekā tika prognozēts vasaras vidū. Savukārt melleņu cenu samazinājums saistās ar ievērojamu audzēšanas platību pieaugumu pēdējos gados. Lielos apjomos mellenes audzē ne tikai Latvijā un kopējais novākto ogu apjoms ir būtiski pieaudzis.

Tikmēr ķiploku raža, pēc Gulbes teiktā, Eiropas valstīs bija zemāka, toties tā ir augstāka Ķīnā, kur jaunā raža pārklājās ar pērnās ražas atlikumiem. Novembra sākumā atsevišķās provincēs cenas bija sasniegušas zemāko līmeni pēdējos 10 gados.

Viņa piebilda, ka lielais sausums pagājušajā vasarā ir ietekmējis arī produktu cenām visā Eiropā. Dārzeņu kopraža Eiropā pagājušajā gadā bija gandrīz par trešdaļu zemāka nekā iepriekšējos gados. Piemēram, salīdzinājumā ar 2017.g. attiecīgo periodu, balto galviņkāpostu ražotāja cena gadu mijā bija par 60% augstāka Latvijā un par 60-100% augstāka Lietuvā. Latvijai neraksturīgi, šobrīd vairs visās lielveikalu ķēdēs nav nopērkami Latvijā audzēti kāposti.

Savukārt miltu un miltu izstrādājumu cenas, pēc viņas teiktā, ir kāpušas izejvielu cenu pieauguma dēļ. Pagājušajā gadā pasaulē pieauga graudu cenas. Tāpat pieaugusi ir arī maizes cena, ko ietekmēja ne tik daudz miltu cenas pieaugums, cik kopējais ražošanas izmaksu pieaugums. "Ļoti ilgu laiku lielās konkurences dēļ maizes cena bija nemainīgi zema," atgādināja Gulbe.

LETA jau vēstīja, ka šā gada sākumā vairumam pārtikas produktu Latvijā cenas ir pieaugušas, šā gada turpmākajos mēnešos tām ir tendence saglabāties esošajā līmenī.

AREI ir Latvijas Lauksaimniecības universitātes pārraudzīta iestāde. Institūtu izveidoja Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta, Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta, Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta un Latvijas Valsts augļkopības institūta reorganizācijā.

 

Top komentāri

Tas nav nekāds jaunums.
T
Jau rudenī presē tikai teikts, ka ziemā dārzeņu cenas būs ļoti augstas, sakarā ar neražu, un ekstrēmiem laika apstākļiem visā pasaulē. Paldies Dieva, nekādu lielu pārmaiņu nebija, un pat apelsīnus, kam prognozēja īpaši augstu cenu, MAKSIMĀ var par apmēram 70-80 centiem kg nopirkt. Kur nu vēl lētās?
lauki
l
Tās ziņas ir visai jokainas. Regulāri iepērkos tautas klases veikalā Maximā un tika augstas cenas neesmu redzējis. Nekādu cenu pieaugumu neesmu izjutis. Pat Rimi veikalos, kur cenas ir augstākas kā Maximā, tās ir zemākas par pieminētajām.
A
A
Maximā baltmaizes cena nav mainījusies jau gadiem EUR 0.27 par 300gr.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vinnēs tas, kurš nenokaitinās Trampu

Par Ukrainas miera sarunu perspektīvām Trampa laikmetā Agneses Margēvičas intervija ar Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra direktoru Tomu Rostoku.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas