Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Plāno rūpīgu uzraudzību

Tirgotāji solās strikti pildīt tabakas aprites noteikumu jaunās prasības.

2025. gada 1. janvārī stāsies spēkā grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā, kas paredz virkni būtisku ierobežojumu. Gan uzraugu, gan tirgotāju atbildes ļauj noprast, ka jaunās likuma normas tiks ievērotas.

Proti, no 2025. gada būs aizliegts tirgot elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus ar aromatizētājiem, izņemot tādus, kas rada tabakas smaržu vai garšu. Tāpat noteikts, ka no 1. janvāra cigaretes un citus tabakas izstrādājumus, tabakas aizstājējproduktus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un uzpildes tvertnes turpmāk nedrīkstēs pirkt līdz 20 gadu vecumam.

Plānveidīgi kontrolēs

Līdzīgs liegums attiecībā uz smēķēšanas produktu ar dažādiem aromātiem tirdzniecību tika noteikts kaimiņvalstī Lietuvā, kur šādi smēķēšanas produkti ir aizliegti jau no 2022. gada 1. jūlija, bet tos tirgoja gan tirdzniecības ķēdēs, gan degvielas uzpildes stacijās, par to arī ir rakstījuši Lietuvas mediji. Lietuvas likumdevēji veica labojumus normatīvos, un kopš šā gada 1. novembra kaimiņiem jau ir līdzvērtīgi ierobežojumi, kādi ir noteikti Latvijas attiecīgajos normatīvajos aktos, taču publiski pieejamā informācija liecina, ka joprojām tirdzniecība ar būtībā aizliegtajiem produktiem Lietuvā turpinās.

Tāpēc Diena lūdza Veselības inspekcijas (VI) skaidrojumu, kā jauno prasību ievērošanu plānots kontrolēt Latvijā. VI Produktu drošuma un tirgus uzraudzības nodaļas vadītāja Maija Rumpētere norādīja, ka VI veiks plānotas to komersantu kontroles, kuri ražo, importē vai tirgo tabakas izstrādājumus, elektroniskās cigaretes vai tabakas aizstājējproduktus, un nepieciešamības gadījumā arī kontrolpirkumus, lai identificētu iespējamos pārkāpumus un veicinātu atbilstību normatīvo aktu prasībām. "Likumā ir paredzēts, ka ražotāji un importētāji sedz izdevumus par aizliegtu piedevu pārbaudēm. Arī inspekcijai ir piešķirts finansējums sastāva laboratoriskajām pārbaudēm, lai uzraudzītu noteikto ierobežojumu ievērošanu. Tāpat kā ikvienā produktu kategorijā un jomā kontroles tiks veiktas saskaņā ar plānoto grafiku, kā arī reaģējot uz saņemtajām sūdzībām vai citu informāciju par iespējamiem pārkāpumiem," norāda M. Rumpētere.

Viņa pauda, ka VI plāno veikt uzraudzību divos etapos. Pirmais solis būs iesniegtās informācijas pārbaude, kuras ietvaros tiks izvērtēti ražotāju un importētāju iesniegtie dati, arī par produktu sastāvu un tā atbilstību normatīvajām prasībām. Ja radīsies šaubas par informācijas ticamību vai produktu atbilstību, netiks atļauts produktus laist tirgū Latvijā. Otrais etaps – klātienes kontroles, kas vienlaikus var ietvert paraugu ņemšanu laboratoriskai pārbaudei, lai noteiktu, vai konkrēto produktu sastāvā ir ievēroti noteiktie ierobežojumi.

Tabakas aprites likuma 3. panta sestā daļa paredz, ka ražotāji un importētāji sedz izdevumus par testēšanu. Tādējādi, ja radīsies šaubas par smēķēšanas ierīču šķidruma vai tabakas aizstājējprodukta sastāvu, piemēram, vai produkts tiešām nesatur citas smaržas vai garšas, izņemot atļautos aromatizētājus, kas piešķir tabakas smaržu un garšu, VI pieprasīs produktu laboratorisko pārbaudi. Šo analīžu veikšanas izmaksas saskaņā ar normatīvajiem aktiem būs jāsedz ražotājiem vai importētājiem, veicot samaksu attiecīgajai laboratorijai.

Šāda pieeja nodrošina gan preventīvu normatīvo aktu prasību izpildes uzraudzību, gan efektīvu reakciju uz iespējamiem pārkāpumiem, vienlaikus ievērojot normatīvo aktu noteiktās atbildības sadalījumu.

Komentējot jau aprakstīto situāciju, ka Lietuvā jaunie ierobežojošie normatīvi līdz galam nedarbojās un būtībā netika ievēroti, M. Rumpētere norādīja, ka atšķirībā no Lietuvas Latvijā jau kopš 2016. gada ir izveidota sistēma, kurā atbildīgā iestāde – VI – regulāri dodas plānveida kontrolēs, lai pārbaudītu normatīvo aktu ievērošanu. Šīs pārbaudes ir nozīmīgs faktors, lai novērstu neatbilstības un veicinātu tirgus dalībnieku atbildīgu rīcību. "Tomēr jāuzsver, ka normatīvu ievērošana būs atkarīga ne tikai no uzraudzības iestādēm, bet arī no sabiedrības un komersantu godaprāta. Svarīgi, lai sabiedrība izvēlētos iegādāties tikai tos produktus, kas ir publicēti VI vietnē. Tas ne tikai veicinās patērētāju drošību, bet arī radīs spiedienu uz negodprātīgiem tirgotājiem un ražotājiem," pauž M. Rumpētere.

Viņa arī norāda – Lietuvas pieredze, ka aizliegtās e-cigaretes joprojām bija pieejamas tirdzniecības ķēdēs un degvielas uzpildes stacijās pat pēc likuma izmaiņām, liecina, ka normatīvu ievērošanas nodrošināšana prasa efektīvu kontroli un sabiedrības iesaisti.

"Ir zināms, ka Lietuvas likumdevēji ir ieviesuši ierobežojumus, kas ir līdzīgi Latvijas normatīvajos aktos noteiktajiem. Tas nozīmē, ka abās valstīs pastāv stingri noteikumi, kas ierobežo elektronisko cigarešu apriti. Šādu ierobežojumu ieviešana ir būtisks solis sabiedrības veselības aizsardzībā un tirgus sakārtošanā. Latvijā ir cerība, ka situācija būs labāka, pateicoties plānveida kontrolēm un sabiedrības izpratnei par atbildīgu izvēli. Tas ir būtiski, lai nodrošinātu normatīvu ievērošanu un aizsargātu gan sabiedrības veselību, gan godīgu konkurenci tirgū," uzsvēra VI pārstāve.

Tirgotāji respektēs likumu

Arī Dienas aptaujātie mazumtirgotāji apliecināja, ka stingri ievēros jaunās tabakas izstrādājumu aprites prasības gan attiecībā uz aromātiem, gan vecuma ierobežojumu.

Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Bite norādīja, ka Rimi veikali ir informēti par likumnormu izmaiņām un, "sākot no 2025. gada 1. janvāra, tirdzniecībā nebūs pieejama prece, kas minēta konkrētajā likumā. Attiecīgie produkti tiks izņemti no Rimi sistēmas. Nepārdotās preces atlikumi atbilstoši noslēgtajiem sadarbības līgumiem tiks nosūtīti atpakaļ piegādātājiem".

Līdzīgi rīkosies arī uzņēmums Virši. "Produkti, kuru realizācija būs aizliegta no 2025. gada 1. janvāra, tiks bloķēti mūsu kases sistēmā, padarot to pārdošanu tehniski neiespējamu. Nepārdotās produkcijas atlikumus nodosim atpakaļ piegādātājiem. Produkciju, kuras piegādātāji nav pieteikušies uz atlikumu saņemšanu, esam pārtraukuši iepirkt jau novembrī," sacīja Viršu valdes locekle, mazumtirdzniecības daļas vadītāja Linda Prūse.

Arī Maxima Latvija norāda, ka savos veikalos no 1. janvāra vairs netirgos smēķēšanas produktus, kas būs aizliegti. "Kā godprātīgs tirgotājs pielāgosimies normatīvo aktu izmaiņām un no 2025. gada 1. janvāra savos veikalos pārtrauksim tirgot elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus. Visas neizpārdotās preces, kas neatbilst likuma prasībām, tiks izņemtas no sortimenta," norādīja uzņēmuma komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule.

Visi Dienas aptaujātie tirgotāji apliecināja, ka stingri kontrolēs vecuma ierobežojuma ievērošanu attiecībā uz smēķēšanas produktu iegādi. 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Partiju reitings decembrī bez izmaiņām

Jaunākajā partiju Saeimas vēlēšanu reitingā decembrī līderpozīcijas saglabājušas Nacionālā apvienība (NA), partija "Latvija pirmajā vietā" (LPV) un "Jaunā vienotība" (...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas