Aptiekās pacientus aicina jauno kārtību izrunāt ar ģimenes ārstiem, lai galvenajiem skaidrotājiem par to nebūtu jābūt farmaceitiem. Šajā laikā izgaismojies, ka iedzīvotāji nav pietiekami informēti ne tikai par jauno medikamentu izrakstīšanas kārtību, bet arī par kādu citu ar receptēm saistītu jautājumu. Proti – likumīgu iespēju tos izņemt trešajai personai. Vīrusa izplatības laikā tas kļuvis īpaši aktuāli iedzīvotājiem, kas grib pasargāt savus tuviniekus, kuri ietilpst Covid-19 riska grupās.
Kļūdainas receptes
No 1. aprīļa ārsts valsts kompensējamo medikamentu receptē norāda nevis zāļu nosaukumu, bet gan aktīvo vielu jeb starptautisko nepatentēto nosaukumu. Savukārt aptiekā farmaceits drīkst par šo recepti izsniegt tikai lētākās valsts kompensējamās zāles, kas var būt pavisam cita nosaukuma zāles ar to pašu aktīvo vielu, nekā cilvēks līdz šim lietojis. Jaunā kārtība un iedzīvotāju mazā informētība par to farmaceitiem radījušas papildu darbu, Dienai atzīst Aptieku īpašnieku asociācijā, kuras biedri ir BENU aptieka Latvija, A Aptiekas, Sentor Farm Aptiekas un Latvijas aptieka.
Asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča norāda – lai arī asociācija atbalsta aktīvās vielas norādīšanu receptēs, šis brīdis farmaceitiem un aptiekām ir ļoti komplicēts un pat daudzslāņains, jo līdzšinējām problēmām piepulcējušās jaunas. Proti, ja līdz šim e-veselības sistēma bija tā, kuras kavēšanos un nepilnības izjuta farmaceiti, ikdienā strādājot, tad pēc 1. aprīļa, kad plaši ieviesta starptautiskā nepatentētā nosaukuma rakstīšana receptēs, jāsastopas ar aizvien jaunām nepilnībām, kas daudzkārt saistītas ar cilvēka faktoru, ārstiem izrakstot receptes.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 22. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
prokurors Vioriks