Kadastrālo vērtību izmaiņas neskars dzīvojamo, komercdarbības un ražošanas ēku īpašniekus, jo šajās īpašumu grupās kadastrālo vērtību bāzes vērtības jau trešo gadu nemainās - tās stabili saglabājas 2014.gada līmenī.
Izmaiņas skars lauku zemes īpašniekus, kas salīdzinoši ir neliela īpašnieku grupa. Svarīgi apzināties, ka pērn lauksaimniecībā izmantojamām zemēm kadastrālās vērtības joprojām bija balstītas 2011. un 2012.gada darījumu cenās. Savukārt 2016.gadam apstiprinātā lauku zemes vērtību bāze ir izstrādāta, analizējot 2012. un 2013.gada tirgus darījumus. Kaut arī šogad lauku zemes kadastrālās vērtības palielināsies, tās joprojām būs ievērojami zemākas nekā šobrīd tirgus darījumos izmantotās vērtības.
Šogad kopējā īpašumu vērtība valstī tiek prognozēta ap 28,3 miljardiem eiro (2015.gadā - 27,6 miljardi eiro). Kaut arī atsevišķās pašvaldībās lauku zemēm vērtību pieaugums procentuāli ir ievērojams, kopējais vērtību kopsummu pieaugums valstī ir 2%.
Lauku īpašumu kopējā vērtība no visu vērtību kopsummas veido 2,9 miljardus eiro jeb 10%. Vidēji valstī prognozētais lauku zemes vērtību pieaugums ir 30%. Lauku zemēm vērtību izmaiņas būs gandrīz visās lauku pašvaldībās - no 5% pieauguma Saulkrastu novadā līdz vairāk nekā 50% pieaugumam trīs novados - Alojas, Burtnieku un Mazsalacas. Savukārt kopējais vērtību pieaugums šajos novados būs salīdzinoši mazāks - 36% Alojas, 22% Burtnieku un 25% Mazsalacas novadā.
Lauksaimniecībā izmantojamās zemes cenas un attiecīgi arī bāzes vērtības atšķiras gan vienas pašvaldības robežās, gan starp pašvaldībām. Tā kā cena ir atkarīga no zemes kvalitātes vai produktivitātes, tad vienas pašvaldības robežās viena hektāra vērtība var atšķirties pat 10 reizes, piemēram, no 100 eiro par hektāru par akmeņainu ganību līdz 1000 eiro par hektāru par auglīgu meliorētu aramzemi.
Vairāk nekā divās trešdaļās Latvijas teritorijas labas lauksaimniecības zemes viena hektāra kadastrālā vērtība ir mazāka nekā 1000 eiro par hektāru. Kopumā kadastrālo vērtību pieaugumi dažādos novados ir atšķirīgi. Lielākie vērtību pieaugumi ir tajās lauku pašvaldībās, kur līdz šim lauku zemes tirgus ir bijis neaktīvs un zemes cenas salīdzinoši mazas.
Piemēram, viens no lielākajiem vērtību kāpumiem ir Isnaudas pagastā - pieaugums no 450 uz 650 eiro par hektāru vai Murmastienā - no 550 uz 800 eiro par hektāru. Vērtību pieaugums ir arī auglīgajās Zemgales teritorijās, piemēram, Codes pagastā - no 1500 uz 2000 eiro par hektāru, jo darījumu cenas daudzos gadījumos jau pārsniedz 3000 eiro par hektāru (prognozēto vērtību izstrādes periodā reģistrēti 30 darījumi ar lauksaimniecībā izmantojamo zemi).
Prognozētās kadastrālās vērtības, pirmkārt, nepieciešamas pašvaldībām nekustamā īpašuma nodokļa prognozes sagatavošanai. Saskaņā ar likumu VZD informāciju par prognozētajām vērtībām nosūta pašvaldībām ne vēlāk kā līdz 22.jūnijam.