Lai gan sākotnēji pirmais veikals Wefood tika atvērts ne pārāk prestižā pilsētas rajonā, otrais veikals nu ir vēris durvis, kā portāls The Local raksta, trendīgā rajonā - Nerrebro. Atklāšanā "hipsteri stāvēju plecu pie pleca ar strādājošās šķiras mātēm".
"Ir forši, ka viņi nevis izmet pārtiku ārā, bet to pārdod," portālam sacījis kāds students, tāpat kāda pensionāre, iepērkot saldumus, kas var saglabāties ēdami ilgu laika periodu, pauda prieku par šādu veikalu.
Jānorāda, ka Dānijā ir likumīgi pārdot ēdienu ar beigušos termiņu, ja ir skaidri norādīts, ka termiņš ir beidzies un ēdiens nerada briesmas cilvēka veselībai. Veikalā produkti maksā apmēram uz pusi lētāk kā citos veikalos.
"Mēs aptaustām, pasmaržojam un aptaustām produktu, lai zinātu vai tas vēl ir labs," portālam sacījis projekta līderis Bazels Hmeidans.
Visu pārtiku, kas tiek pārdota veikala ziedo vairumtirgotāji un lielveikali, un to savāc Wefood darbinieki. Veikala peļņa tiek ziedota labdarībai.
The Local gan norāda, ka veikalā diez vai iespējams veikt savu iknedēļas iepirkšanos, jo nekad nevar zināt, kas tieši būs pieejams veikalā, ņemot vērā, ka visu klāstu nosaka tas, ko citi ziedo, proti, tas, kas nav pārdots citviet.
Līdzīgas iniciatīvas sastopamas gan Lielbritānijā, gan citviet Eiropā.
Pasaulē katru gadu tiek izniekoti vismaz 1,3 miljardi tonnu ēdiena.
Portāls raksta, ka Dānijas lielveikali lēnām sāk pārmainīties, piemēram, vairs nepiedāvājot produktus lielākos iepakojumos un cenšoties paredzēt pieprasījumu, lai būtu jāizmet ārā mazāk vecās pārtikas.
VVZ
Dāņi ir Malači
Finks