Iespējams, eksperiments, kuru veikuši Nīderlandes zinātnieki Māstrihtas universitātes fiziologa Marka Posta vadībā atvērs cilvēcei durvis uz jaunu laikmetu un palīdzēs tai paglābties no bada ekoloģiskās katastrofas gadījumā, teikts rakstā, norādot – pēc ekspertu domām, mākslīgā gaļa var parādīties pārdošanā jau tuvāko desmit gadu laikā.
Hamburgera, kuram piešķirta vēsturiskā loma, gaļas šķēle veidota no 3000 mākslīgās liellopu gaļas gabaliņiem, kas iegūti no cilmes šūnām. Katra no šīm sastāvdaļām izmēru ziņā līdzinās rīsa graudam. Mākslīgās gaļas gabaliņus savieno tādā pašā veidā iegūtas tauku šūnas. Rezultātā zinātnieki ieguva baltas krāsas kotleti. Lai piešķirtu hamburgeram gaļas ierasto izskatu, tam pievienotas pārtikas krāsvielas. Nākotnē speciālisti plāno radīt arī olbaltumvielu mioglobīnu, kas piešķir gaļas šķiedrām sarkanu krāsu.
Zinātnieki cer, ka viņu atklājums palīdzēs apmierināt visā pasaulē augošo pieprasījumu pēc liellopu gaļas, kā arī aitas gaļas, cūkgaļas un vistas gaļas. Kā žurnālistiem paziņoja profesors M. Posts, sintētiskās gaļas ražošanai būs nepieciešams par 99% mazāk zemes platību, nekā vajadzīgs mājlopu audzēšanai, kā arī par 82% līdz 96% mazāk ūdens. Bez tam par 78-95%, samazināsies siltumnīcas efektu radošo gāzu daudzums. Šādas gaļas ražošanas pašizmaksa arī būs nesalīdzināmi zemāka, nekā gigantiskās izmaksas par pirmā mākslīga hamburgera radīšanu.
Tikmēr Lielbritānijas pārtikas standartu aģentūra jau brīdinājusi, ka pirms nonākšanas pārdošanā mākslīgajai gaļai tiks veikta stingra pārbaude un drošības cilvēka veselībai novērtējums, piebilst laikraksts.