Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā -1 °C
Apmācies
Piektdiena, 22. novembris
Aldis, Alfons, Aldris
Atsevišķās vietās antibiotiku piesārņojums konstatēts arī Temzā, kas nereti uzskatīta par vienu no tīrākajām upēm Eiropā

Pētījums: Daudzās upēs pasaulē bīstami augsta antibiotiku koncentrācija

Daudzās upēs visā pasaulē konstatēts bīstami augsts antibiotiku piesārņojums, secināts pirmdien zinātniskajā konferencē Helsinkos prezentētā pētījumā. Antibiotiku paliekas ūdenī palīdz mikroorganismiem laika gaidā izstrādāt pretestību, attiecīgi nākotnē var krasi sarukt plaši lietotu antibiotiku efektivitāte dažādu infekciju ārstēšanā, vēsta The Guardian.

Antibiotiku paliekas augstā koncentrācijā ir konstatētas faktiski visās pasaules malās, tostarp tādās upēs kā Temza Lielbritānijā un Tigra Turcijā un Irākā. Kopumā plašākajā šāda veida pētījumā konstatēts, ka piesārņojums ir daudzos simtos upju. 

Pieaugot pret antibiotiku iedarbību izturīgo baktēriju īpatsvaram, nākotnē ārstēšana var arvien biežāk izrādīties neefektīva un pat novest pie globālas veselības krīzes. ANO aizvadītajā mēnesī prognozēja, ka sliktākajā scenārijā laika posmā līdz 2050. gadam pret antibiotikām izturīgas baktērijas varētu nozīmēt nāvi aptuveni 10 miljoniem cilvēku.

 Antibiotiku paliekas upēs nokļūst gan ar notekūdeņu palīdzību, gan caur gruntsūdeņiem.

Vislielākais antibiotiku piesārņojums fiksēts Donavā Austrijā, kur pētnieki uzgājuši septiņu dažādu antibiotiku paliekas, to koncentrācijai vietām pat četras reizes pārsniedzot līmeni, kas uzskatīts par drošu. Donavā atrastas arī antibiotikas, kuras izmanto plaši izplatītu infekciju, piemēram, bronhīta un plaušu karsoņa, ārstēšanā.

Temzā, kas parasti tiek uzskatīta par vienu no Eiropas tīrākajām upēm, uzietas piecu antibiotiku paliekas. Vienā vietā pašā Temzā un trīs vietās Temzas pietekās antibiotiku koncentrācija pārsniedza par drošu uzskatīto līmeni.

Kopumā secināts, ka izteiktāks antibiotiku piesārņojums ir valstīs ar zemāku ienākumu līmeni, galvenokārt Āfrikas un Āzijas valstīs - šajās valstīs ūdens attīrīšanas infrastruktūra nereti ir novecojusi un nav līdzekļu, lai ieviestu modernas tehnoloģijas, kas notekūdeņus spēj attīrīt pietiekami kvalitatīvi. Tāpat šādās valstīs reizēm notekūdeņi nemaz netiek attīrīti, bet vienkārši novadīti upēs, kā tas, piemēram, fiksēts Kenijā, kur atsevišķu antibiotiku koncentrācija ūdenī 100 reižu pārsniedza par drošu uzskatīto līmeni.

Zinātnieku komanda turpinās darbu šīs problēmas izpētē, lai detalizētāk izvērtētu šāda piesārņojuma ietekmi uz floru un faunu. 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits