Latvijas Bankas veidotais Maksājumu radars liecina, ka mūsu valstī kopumā pieaug bezskaidras naudas norēķinu apjoms, bet vienlaikus spēcīgas pozīcijas saglabā arī skaidra nauda. Šā gada pirmajā pusgadā Latvijā veikts 262,1 miljons bezskaidras naudas maksājumu 92,8 miljardu eiro apjomā, un no bezskaidras naudas maksājumiem vairāk nekā 60% veikti ar dažādām norēķinu kartēm. Jāpiebilst, ka Maksājumu radarā izmantoti tirgus un sociālo pētījumu aģentūras Latvijas fakti 2019. gada augustā veiktās iedzīvotāju aptaujas rezultāti.
Pērk gan grāmatas, gan suvenīrus
Latvijā mazpazīstamā UnionPay ir Ķīnas banku karšu industrijas asociācija un arī lielākā maksājumu karšu organizācija pasaulē pēc izsniegto karšu skaita, atgādina Swedbank. Kopumā UnionPay ir izsniegusi ap septiņiem miljardiem maksājumu karšu vairāk nekā 49 pasaules valstīs un to vidū ir teju 100 miljoni maksājumu karšu, kas ir izsniegtas ārpus kontinentālās Ķīnas. UnionPay sadarbojas ar vairāk nekā 1800 institūcijām visā pasaulē un tās izsniegtās kartes pieņem vairāk nekā 170 valstīs kopumā 51 miljons dažādu preču un pakalpojumu tirgotāju.
"Swedbank ir Baltijā pirmā un pagaidām vienīgā banka, kas ieviesusi un nodrošinājusi jaunu funkciju POS termināļu tīklā – norēķiniem pieņemt Ķīnas maksājumu sistēmas UnionPay izsniegtās norēķinu kartes, tādējādi paverot iespējas gan Ķīnas tūristiem, gan biznesa ceļotājiem no Ķīnas ērtāk norēķināties, iepērkoties pie Baltijas valstu tirgotājiem," skaidro Swedbank pārstāvis Jānis Krops un turpina: "Latvijā ar Ķīnas UnionPay kartēm ir iespējams norēķināties vairāk nekā 9000 tirdzniecības vietās. Ķīnas tūristi, viesojoties mūsu valstī, iegādājas gan Latvijā ražotu kosmētiku, pārtiku, suvenīrus, dažādu zīmolu apģērbus, gan arī luksusa preces, turklāt apmaksā arī medicīnas pakalpojumus. Visaktīvāk ceļotāji no Ķīnas Latvijā iepirkušies tieši vasaras mēnešos – no kopējā darījumu skaita vairāk nekā puse veikti vasarā." Tas ļauj secināt, ka tieši vasarā – Baltijas jūras reģiona tūrisma sezonas laikā – Latvijā uzturas vislielākais Ķīnas viesu skaits.
Swedbank dati liecina, ka Ķīnas tūristi labprāt izmanto iespēju norēķināties ar UnionPay norēķinu kartēm ne tikai Latvijā, bet arī abās pārējās Baltijas valstīs, un, tāpat kā Latvijā, arī Igaunijā un Lietuvā novērojams pieaugošs UnionPay maksājumu skaits. Ķīnas tūristi Lietuvā visbiežāk UnionPay maksājumu kartes izmantojuši, lai iegādātos grāmatas un periodiskos izdevumus, savukārt Igaunijā – lai norēķinātos specializētajos veikalos, piemēram, suvenīru tirgotavās un juvelierizstrādājumu veikalos, kā arī valūtas maiņas punktos. "Ņemot vērā pastāvīgi pieaugošo UnionPay karšu pieņemšanas un izdošanas apjomu visā pasaulē, UnionPay ir kļuvis par iecienītu pārrobežu norēķinu metodi," situāciju raksturo Ķīnas UnionPay prezidents Ši Veņčao un atklāj, ka "sadarbībā ar Swedbank abām iesaistītajām pusēm ir izveidojušās katrai savas priekšrocības, tādēļ ievērojami uzlabojusies UnionPay tīkla pakalpojumu kapacitāte Baltijas reģionā. UnionPay cer uz ciešāku sadarbību ar Swedbank vairākās jomās, ieskaitot vietējo karšu izsniegšanu, mobilos maksājumus un kopīgu mārketingu".
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 8. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Milzis uz māla kājām