"Es nekad nestrādāšu ēdināšanās nozarē," mēdza teikt Rihards Saksons, kad vēl studēja ekonomiku Venstspils Augstskolā, domāja par finansista karjeru un pārtiku un dzērienus uztvēra vien kā degvielu, lai ķermenis kustētos uz priekšu. Kopš tā laika daudz kas viņa dzīvē ir pagriezies par 180 grādiem. Dabūjis gan pieredzi, gan zināmu vilšanos kā banku vidē, tā finanšu tirgus brokera lomā, Rihards nu jau piecus gadus strādā pašmāju kafijas nozares uzņēmumā King Coffee Service, kur sapratis labas kafijas būtību un garšu, kā arī to, ka pārdošana nav tikai par peļņu, bet arī (un galvenokārt) par vērtībām. Kvalitāte ik solī un laba attieksme atmaksājas, un uzņēmuma mērķis ir ilgtermiņš, Rihards teic par savu tagadējo darbavietu. "Tāpēc katru gadu dabūjam klāt aizvien jaunus sadarbības partnerus, nevis viņi mainās. Ja sadarbojamies, ar klientu ejam tādā kā kafijas laulībā – līdz mūža galam," viņš smaida. Protams, šīs laulības stiprina augošā sabiedrības izpratne un pieprasījums pēc restorāna līmeņa kafijas arī ikdienā.
Mokas bankas arhīvā
Vidusskolas laikā Rihards vēlējās ātrāk sākt patstāvīgu un no vecāku atbalsta neatkarīgu dzīvi, tāpēc kala plānus par darbu industrijā, kurā varētu nopelnīt vairāk. Viņš daudz lasīja, it īpaši grāmatas par un ap ekonomiku un pārdošanu, vēlāk viņu aizrāva akciju un valūtu tirgi, tāpēc kļuva skaidrs – jāiet studēt finanses, tur būs nākotne!
Iecere braukt mācīties uz ārzemēm tobrīd īsti negāja kopā ar finanšu iespējām, tāpēc Rihards iestājās Ventspils Augstskolā (VeA), kur ekonomikas studijās bija budžeta vietas, vide atšķīrās no ierastās un vecāki bija patālu, lai gan turpat Ventspilī mita vecvecāki. Pirmais studiju gads pagāja aktīvi un intensīvi, baudot studentu dzīvi, taču pēc tam Rihardam sāka likties – viss notiek pārāk lēni un ārpus mācībām ir par daudz brīva laika. Radās doma par piepelnīšanos, apdrukājot džemperus ar VeA simboliku. "Tas bija pirmais bizness, kas sākās kā VeA iekšējais projekts, un tas man pašam bija viens no interesantākajiem posmiem augstskolā," saka Rihards un stāsta – pirmā džemperu partija aizgāja uz «urrā», bet ar nākamajām tirgošanās apsīka. Dzīve atkal kļuva garlaicīgāka. "Ja tikai mācies un neko citu nedari, tu nevis attīsties, bet sāc pat regresēt. Mans princips ir – tava izglītība neko nenozīmē, ja tev nav pieredzes," Rihards uzskata.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 20. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!