To, ka tehnoloģijas jau šobrīd atstāj jūtamu iespaidu uz darba tirgu un mazina pieprasījumu pēc darbaspēka, izjūt vien neliela daļa nodarbināto Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Uzskatu, ka tehnoloģiju dēļ jau pašlaik viņu pārstāvētajās profesijās sarūk vajadzība pēc cilvēkresursiem, Igaunijā un Latvijā visbiežāk pauduši tirdzniecībā strādājošie (5%), bet Lietuvā – valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki (14%). Tiesa, arī tuvākajos gados redzamas pārmaiņas savā profesijā sagaida visai mazs aptaujāto skaits – vidēji 5%. Lielākoties par to visvairāk raizējas Igaunijas (10%) un Latvijas (6%) tirdzniecības nozarē strādājošie, Latvijas valsts un pašvaldības iestāžu darbinieki (6%), kā arī Lietuvas pakalpojumu sektorā nodarbinātie (4%), liecina pētījuma rezultāti.
Konkurencē ar modernajām tehnoloģijām visdrošākie par sevi Latvijā ir ražošanā un būvniecībā nodarbinātie, kā arī pakalpojumu sektorā strādājošie, savukārt Igaunijā un Lietuvā – valsts iestāžu un pašvaldību darbinieki.
Lai gan pašlaik lielākā daļa strādājošo Baltijas valstīs trauksmi par savu darbavietu tehnoloģiju attīstības dēļ vēl neizjūt, tomēr aptaujāto vairākums ir vienisprātis, ka nākotnē daļā profesiju tehnoloģijas pilnībā aizstās cilvēkus un viņiem nāksies meklēt citu darbu. Pēc pētījuma respondentu domām, automatizācija un robotizācija visbūtiskāk ietekmēs standartizētas rutīnas un mazkvalificētu darbu, kā arī profesijas, kurās dominē roku darbs. Visbiežāk aptaujātie norādījuši, ka mākslīgais intelekts pārņems cilvēka veiktās funkcijas jomās, kas saistītas ar datu analīzi, programmēšanu un profesijām, kurās būtiska secinājumu izdarīšana, bet tas nespēs aizstāt cilvēka radošumu, empātiju, spēju sadarboties un motivēt līdzcilvēkus, kā arī nestandarta domāšanu.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 4. decembra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!