Vides aizsardzības tēma ir aktuāla arī Dienvideiropas salu valstī Maltas Republikā jeb vienkārši Maltā.
Maltā ir liels iedzīvotāju blīvums (valsts platība ir 316 kvadrātkilometru, iedzīvotāju skaits – vairāk nekā 445 tūkstoši), turklāt līdz brīdim, kad Covid-19 ierobežojošie pasākumi apturēja ceļošanu gan visā ES, gan arī citviet pasaulē, Maltu gadā apmeklēja vairāk nekā 2,5 miljoni tūristu. Līdz ar to šajā valstī visai aktuāla bija atkritumu savākšanas un pārstrādes problēma, un gan atbildīgās iestādes, gan paši iedzīvotāji sāka meklēt risinājumus, kā mazināt piesārņojumu uz cietzemes un Vidusjūrā.
Pie Vidusjūras ar kameru medī atkritumus
Ja maltietim šopavasar teicu, ka esmu no Latvijas, pirmās asociācijas bija ar neilgi pirms Covid-19 krīzes notikušo "atkritumu fotosesiju". Fotogrāfe Katrina de Rusko un jauniete no Latvijas Jekaterina Truboviča sociālajos tīklos īstenoja fotoprojektu ar mērķi aktualizēt Maltas atkritumu problēmu. Februārī Jekaterinas fotogalerija kļuva par karstāko apspriesto tematu daudzās maltiešu ģimenēs, darbavietās un forumos.
Kādā attēlā Jekaterina redzama plunčājamies piedrazotā Vidusjūras ūdenī uz sārta peldriņķa flamingo formā, citā redzama pie ziedoša krūma, kur samesti atkritumi, vēl citā – zvilnot pludmales smiltīs ar daudziem cigarešu izdedžiem, un vēl citā attēlā redzama naktsklubu rajonā Pačevillē pie atkritumu maisu un kartona kastu kaudzēm. Aktīviste Dienai pastāstīja, ka pēdējos gados viņu urda jautājumi par to, kāpēc sākusies globālā sasilšana un kādēļ cilvēki pievēršas vegānismam, kā arī jautājums par to, ka pakāpeniski tiek mazināta plastmasas izstrādājumu lietošanu. Sākot dzīvot Maltā, viņa akūti izjutusi atkritumu problēmu, kas viņas ieskatā skar visu planētu. "Cilvēki domā, ka var izmest visu, ko nevajag, uz ielas, un tas kaut kur vienkārši pazudīs," pauž Jekaterina un atgādina, ka mazākais, kā varam palīdzēt videi, ir sakopt Maltas ielas. Viņa arī pozitīvi novērtējusi akciju #cleanupmalta (Maltas talka) un mudina atcerēties par formulu "refuse/reduce/reuse/recycle" (atsakies, samazini, lieto vēlreiz, pārstrādā – angļu val.).
Daudzi iedzīvotāji februārī sajūsminājās par Jekaterinas iniciatīvu, tomēr izskanēja arī kritika, īpaši tāpēc, ka maltiešu katoliskajai mentalitātei šāda pieeja šķitusi pārāk provokatīva.
Lietu otrā elpa
Pie augustīniešu māsu klostera svētdienas vakarā šopavasar, pirms Maltas dzīves ritmu izmanīja Covid-19 izplatības riski, bija nolikts sūnu zaļš ādas klubkrēsls un pie durvīm bija redzama norāde, ka interesenti bez maksas var paņemt krēslus, matračus vai dīvānu. Simtgadīgā ēka tiks pārbūvēta, lai uzlabotu skatu uz senatnes reliģisko teiksmu apvītajām Svētā Pāvila salām, tāpēc šādi bija nolemts atbrīvoties no liekajām mantām. Klostera māsas laipni piedāvāja arī vāzes, svečturus un gleznas. Citur uz ielas redzama veļasmašīna un nevajadzīgs televizors, ko kāds, kam tas noderētu, var paņemt sev lietošanai. Daudzi maltieši vismaz līdz Covid-19 krīzei bija labi situēti, tāpēc visai bieži varēja atļauties iegādāties jaunas lietas. Vecās lietas tika pārdotas vai atdotas citiem.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 28. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
VVZ
Santa Klāvs