Savus klientus pāriet uz virtuālo vidi un atteikties no informācijas aprites papīra formā mudina arī dažādu plaši izplatītu pakalpojumu sniedzēji, piemēram, namu apsaimniekošanas uzņēmumi un energoresursu piegādātāji. Turklāt dažādu e-risinājumu lietošana pamazām kļūst par ikdienu gandrīz visai Latvijas sabiedrībai, un vairs nav tikai un vienīgi tehnoloģiju fanu pasaule. Tā, piemēram, šīs nedēļas saulainajā otrdienā Rīgas parkā pašbildes uz koku zeltīto lapotņu fona fotografēja un bilžu sūtīšanu draugiem, izmantojot lietotni WhatsApp, skaļi apsprieda ne tikai skolēnu bariņš, bet arī senioru kompānija.
Taču, aizvien vairāk laika pavadot virtuālajā vidē, jāievēro saprātīga piesardzība, un tas attiecas gan uz ikkatru cilvēku, kurš lieto modernās tehnoloģijas, gan arī uz juridiskām personām, t. i., uzņēmumiem un iestādēm.
Svarīgas ir e-apmācības
Nesen biznesa tehnoloģiju platformas BiSMART rīkotajā konferencē Gudrais uzņēmums tika spriests par to, ka "būt viedam uzņēmumam mūsdienās nav viegli. Sarežģījumus sagādā digitālā biroja izveide, un grūti ir atrast ideālu, ar Džeimsa Bonda superspējām apveltītu darbinieku, turklāt visam pa vidu arī jācenšas parūpēties par tik vērtīgo datu drošību," norāda BiSMART pārstāve Keitija Krastiņa.
"Mūsdienās teju vērtīgākais, kas uzņēmumam pieder, ir dati, taču viena neapdomīga rīcība, viens nepareizs peles klikšķis datus var nogādāt kiberuzbrucējam tieši rokās," konferencē Gudrais uzņēmums uzsvēra Corporate Solutions biznesa attīstības vadītājs Imants Felsbergs un, runājot par situāciju tieši Latvijā, mudināja ņemt vērā, ka puse kiberuzbrukumu ir vērsti tieši pret konkrētu lietotāju. Efektīvs risinājums šai problēmai ir darbinieku e-apmācības par informācijas tehnoloģiju drošības jautājumiem.
To, cik vērtīga var būt labi izvēlēta parole, akcentēja APN Promise konsultants Viktors Meirāns un atgādināja, ka ir attīstījušies arī citi drošības risinājumi. "Pēc pieciem gadiem parole būs ekskluzīva lieta, ko izmantos tikai administratori," prognozēja Meirāns.
Sargi savu viedtālruni!
To, ka ikvienam darba devējam jārūpējas par to, lai darbinieki saņemtu nepieciešamo informāciju par e-risinājumu drošību un kiberdraudiem, uzsver arī starptautiskā tehnoloģiju giganta Samsung pārstāvji. "Katrs otrais Latvijas iedzīvotājs savā viedtālrunī glabā ar darbu saistītu saraksti, bet piektdaļa – arī darba dokumentus. Tas ir ērti, taču ne vienmēr ir padomāts pat par vienkāršākajiem ar šādām situācijām saistītiem drošības riskiem," rāda kompānijas Samsung koordinētais pētījums.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 3. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
JanisT