Bez erudītiem cilvēkiem neiztikt
Diena jau vēstīja, ka Ekonomikas ministrija (EM) šoruden ir sākusi informatīvu kampaņu Radi Latvijā! Konkurē pasaulē!. EM īstenotajā kampaņā "uzņēmējiem un sabiedrībai kopumā tiek skaidrots par produktivitātes kāpināšanas nozīmi uzņēmumu un Latvijas tautsaimniecības konkurētspējas celšanā. Kampaņas saukļi ir "Investē! Konkurē! Eksportē!", un šie saukļi atspoguļo vēlamo uzņēmējdarbības un tautsaimniecības modeli Latvijā, kurā ekonomika balstās uz inovācijām un augstas pievienotās vērtības produkcijas eksportu", skaidro EM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evita Urpena.
Kampaņas Radi Latvijā! Konkurē pasaulē! īstenošanas gaitā EM pagājušajā nedēļā organizēja diskusiju, kurā piedalījās uzņēmēji un ekonomikas eksperti. Diskusijas mērķis, kā to definēja EM, bija pārrunāt tautsaimniecības produktivitātes kāpināšanas iespējas. Tāpat kā daudzās citās diskusijās un konferencēs, kas veltītas situācijai Latvijas ekonomikā, arī šoreiz tika akcentēta strādājošo trūkuma problēma, norādot, ka šī problēma nākotnē nekur nepazudīs, bet kļūs vēl asāka.
"Jāsaprot, ka aizvien mazākam strādājošo cilvēku skaitam nāksies pelnīt aizvien lielākas pensijas un pabalstus, un to var sasniegt tikai ar produktivitātes kāpināšanu," mudināja ņemt vērā Latvijas Darba devēju konfederācijas eksperts Jānis Hermanis.
Informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmuma Accenture Latvijas filiāles vadītājs Maksims Jegorovs uzsvēra izglītības piedāvājuma lomu darba tirgus stabilizēšanā un produktivitātes veicināšanā.
"Ilgtermiņa produktivitātes kāpināšanā svarīgs aspekts ir izglītības piedāvājuma atbilstība tirgus pieprasījumam, kas ir gan valsts, gan pašu uzņēmēju atbildība," norādīja Jegorovs.
AS MADARA Cosmetics līdzīpašnieks un valdes loceklis Uldis Iltners akcentēja, ka uzņēmēji no valsts sagaida stabilitāti un ekonomikas plānošanu ilgtermiņā, un sacīja: "Valsts uzņēmējiem var nodrošināt ekonomikas pastāvīgumu, valsts tēla veidošanu un ilgtermiņa nemainību." Savukārt Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss pauda viedokli, ka ir būtiski atbalstīt tos uzņēmumus, kas orientējas uz augstas pievienotās vērtības radīšanu. "Nozīmīgākie ekonomiskās izaugsmes un tautsaimniecības konkurētspējas virzītāji ir vidējie un lielie uzņēmumi, tāpēc valstij būtu jāatbalsta ne tikai mazie, bet arī vidējie un lielie uzņēmēji, kas rada lielāko pievienoto vērtību ekonomikai," norādīja Klauss.
Bankas Luminor eksperts Pēteris Strautiņš gan skaidroja, ka uzņēmumu produktivitātes paaugstināšanās notiks dabiski, jo lielie konkurētspējīgākie uzņēmumi aizvien vairāk nostiprināsies tirgū. "Augstā ražīguma zona Latvijas ekonomikā pakāpeniski izpletīsies, jo produktīvākie un konkurētspējīgākie uzņēmumi uzņēmēji pārveidos uzņēmumus ar zemāku ražīgumu," savu redzējumu definēja Strautiņš un arī aicināja apzināties, ka Latvijas ekonomika ir ļoti daudzveidīga, līdz ar to nav vienas universālās receptes produktivitātes kāpināšanai.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 12. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!