Attiecībā uz pāris pēdējām nosauktajām produktu grupām būtu pagrūti atrast iepakojuma alternatīvu, bet kāpēc gan maize nevarētu būt iepakota papīra tūtās, kāpēc olas jāpako plastmasīgās, nevis papīra kastēs un kāpēc piens jātirgo polietilēna pudelēs, nevis papīra tetrapakās, kas, šķiet, videi mazliet, mazliet draudzīgākas?
Var, protams, uz šo tēmu paraudzīties arī plašākā mērogā, kaut vai pieminot koku lapu vākšanu vienreiz izmantojamos lielizmēra plēves maisos, kas pēdējā laikā diemžēl plaši izplatīts, taču visa šī kontekstā lietderīgi pievērst uzmanību arī nepilnībām šādu produktu utilizācijā.
Esam raduši dzirdēt mudinājumus maksimāli šķirot sadzīves atkritumus, tiek popularizētas vietas, kur speciālos konteineros atsevišķi var izmest PET pudeles, stiklu vai papīru, taču vai kaut kur ir iespēja visa veida plēves izstrādājumus, sākot ar pārtikas un beidzot ar siltumnīcu plēvēm, lietotājiem ērtā veidā nodot atkārtotai pārstrādei?
Vai ir kaut kur teikts, ka arī izskalotus jogurta trauciņus vai vienreizlietojamus šķīvjus var izmest šķiroto atkritumu konteineros? Nē. Nav brīnums, ka liela daļa sadzīves atkritumu satura ir tieši plēves un cita veida pārtikas iepakojums, kas dabā sadalās īpaši ilgi.
Šobrīd daudzos lielveikalos ir iespēja speciālos konteineros izmest nolietotās baterijas un spuldzes. Redzams, ka cilvēki izmanto šo izdevību. Domāju, ka būtu lietderīgi iet soli tālāk un vismaz lielajiem saimniecības preču veikaliem, kuros tirgo plastmasas caurules, lauksaimniecības plēvi u. tml., piedāvāt klientiem iespēju nolietotus šādus produktus izmest speciāli tam paredzētos konteineros tuvu vietai, kur var iegādāties jaunus.
Protams, ar pārtikas iepakojumu tā nevar, jo tas būtu pastiprinātu smaku avots. Attiecībā uz pārtikas iepakojumu tomēr ir vairāk jāfokusējas, lai veicinātu tāda materiāla plašāku izmantošanu, kas videi mazāk kaitīgs. Sākt varētu ar maizi, ražotājiem plēves vietā izvēloties papīra iepakojumu.
Maize plēves maisiņā
Ilgstoši jau notiek diskusijas par plēves maisiņu ierobežošanu tirdzniecības vietās. Ja atceramies, tie savulaik bija pilnīgi brīvi pieejami pie kasēm veikalos, tad šim iepakojuma veidam noteica nodokli, tā veicinot, ka tirgotāji par tiem iekasē maksu, līdz ar to mazinot patēriņu. Taču skaidrs, ka tas problēmu risina vien daļēji. Jo vidi piesārņojošs iepakojums tāpat brīvi pieejams gan augļu un dārzeņu, gan citās nodaļās, tādā tiek fasētas ļoti daudzas pārtikas preces, sākot ar maizi, sieru, konditorejas un kulinārijas izstrādājumiem un beidzot ar gaļu un zivīm.
Top komentāri
Skatīt visus komentārusUzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.
Redzi!
ļuļa
Leonardo