Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces paziņojums, ka Latvijas priekšvēlēšanu cīņās "iesaistīsies atsevišķi Krievijas mediji un arī Kremļa ekonomiskās un politiskās ietekmes aģenti Latvijā; tiks izplatītas viltus ziņas, lai nomelnotu mūsu valsti un arī politiķus", protams, izskanēja īpaši tieši uz ārlietu ministra Edgara Rinkēviča diplomātisku mājienu pilnās runas fona. Paziņojums, kas kalpo gan kā piekodināšana vēlētājiem un medijiem, gan kā brīdinājums agresīvajai kaimiņvalstij, bet vienlīdz pamatots kā grūti atvairāms. Jo tieši spējā izmantot demokrātisko procesu ar vārda brīvību medijos un sociālajos tīklos slēpjas Krievijas propagandas kara iedarbīgums.
Ko tieši iesaka Mūrniece – izvairīties no politiskās elites kritikas (par antielites tēmu ekspluatēšanu populistu interesēs brīdina arī Rinkēviča Saeimai iesniegtais ārpolitikas ziņojums) vai ar piesardzību izturēties pret citu izplatīto kritiku? Piesardzība nepasargās, ja slēpts Krievijas ietekmes aģents izplatīs informāciju, kurā būs kaut daļa patiesības propagandas mērcē.
Apstiprinājums tam, ka latvietis līdz pēdējam centīsies slaucīt gružus zem tepiķa, bija teju katrā otrajā runā piesauktā un slavētā OECD principu ieviešana valsts uzņēmumu pārvaldībā. Vai atzīt, ka latvieši pratuši šos principus realizēt tā, ka savējo un sarunāto likšana valsts uzņēmumu vadībā notiek ar dubultu sparu, arī nozīmētu kļūt par ārvalsts ietekmes aģentu, kas ar kritiku grauj ticību politiskajai elitei? Vai varbūt tomēr gluži otrādi – šīs izgāšanās neatzīšana nozīmē savas valsts vājināšanu?
Es tiešām nezinu, ko precīzi valsts otrā amatpersona domāja, ārpolitikas debatēs paziņojot, ka "korupcija var būt ļoti ietekmīgs rīks Kremļa rokās", jo "valsts nozagšanas" mēģinājumi un korupcija arī ir pieskaitāmi valsts neatkarības apdraudējumiem. Vai Mūrniece domāja korupcijas saēstu, līdz ar to iekšēji vāju un ārējo "atmaskojumu" riskiem pakļautu valsti vai to, ka iekšēji korumpēta politiskā elite ir varbūt vairāk pakļauta korumpēšanas riskiem no ārpuses? Abos variantos problēmas sakne ir pašu radīta, pieciesta un neiznīdēta.
Kad Diena pavasarī, intervējot Saskaņas līderi Saeimā Jāni Urbanoviču, centās izzināt viņa prognozi un attieksmi pret Krievijas iespējamām manipulācijām, lai ietekmētu vēlēšanu rezultātus Latvijā, politiķis visādi locījās, gan uzsvērdams, ka Rietumu demokrātijas citu valstu iekšējos procesos iejaukušās vēl pirms Krievijas, gan protestējot pret Saskaņas pieskaitīšanu Maskavas ietekmes aģentiem. Varbūt pie vainas šai piesardzībai ir apzināšanās, ka Saskaņas vadītā koalīcija Rīgā ir pārņēmusi un, iespējams, pārspējusi pašus nepievilcīgākos varas partiju saimniekošanas paņēmienus?...
Trollis JT
reptilis