Armēņu apdzīvotā Arcaha, jāatgādina, sevi par neatkarīgu valsti pasludināja PSRS sabrukuma laikā un nekad nav slēpusi vēlmi apvienoties ar Armēniju. Tā dēvētā pirmā kara laikā par Kalnu Karabahu armēņu spēki arī spēja ieņemt ievērojamas platības ārpus savām vēsturiskajām teritorijām, un šāda situācija pastāvēja līdz 2020. gadam, kad sākās otrais karš par Kalnu Karabahu, kura gaitā ievērojamu sakāvi cieta jau armēņu spēki, zaudējot būtībā visas zemes, izņemot vēsturisko Arcahu, kurā tika ievesti Krievijas spēki (oficiāli – Krievijas miera uzturētāji), kam mandāts beidzas pēc nepilniem trim gadiem.
Situāciju visus šos gadus vēl vairāk ir sarežģījis fakts, ka Arcaha nav vienkārši kāda separātiska teritorija, bet gan daļa no vēsturiskās Armēnijas, kā arī zemes ar iespaidīgu lomu armēņu kultūrā un vēsturē. Šā iemesla dēļ Pašinjana atklāts paziņojums par gatavību atteikties no Arcahas (ka procesi rit šajā virzienā, bija redzams jau pēc Armēnijas sakāves, lai gan iepriekš tik atklāti runāt Pašinjans vairījās) ir izraisījis sašutuma vētru pašpasludinātajā republikā, kuras vadība ir paziņojusi, ka šādu lēmumu nepieņems un ir gatava aizstāvēt sevi ar ieročiem rokās.
Pašinjanam atteikšanās no Arcahas ļauj īstenot mērķi, uz kuru Armēnijas premjerministrs ir tiecies būtībā visus gadus, kad atradies pie varas, – izvest Erevānu no Krievijas ietekmes zonas. Ja nav konflikta ar Azerbaidžānu (un aiz tās muguras stāvošo Turciju) par Arcahu, Armēnijas attiecības ar kaimiņiem vismaz teorētiski normalizējas, un attiecīgi nav arī nepieciešamības pēc Krievijas spēku klātbūtnes šajā valstī. Krievijai nepieciešamība izvest spēkus no Armēnijas savukārt nozīmē gandrīz pilnīgu ietekmes zaudēšanu Kaukāzā.
Jau cits jautājums, ka minētajā reģionā rakstiski sniegtām un oficiāli apstiprinātām garantijām nekad nav bijis īpašas vērtības un ka nav skaidrs, kāda būs Maskavas turpmākā rīcība. Attiecīgi ir iespējams, ka par Arcahas cenu nopirktā miera vietā Armēniju var piemeklēt arī trešais karš par Kalnu Karabahu, vēl vērienīgāks par abiem iepriekšējiem.