Komentējot VID Iekšējās drošības pārvaldes izmeklēšanas un operatīvās darbības funkciju nodošanu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB), VID vadītāja atzīmēja, ka tagad Latvijā ir par vienu tiesībaizsardzības iestādi mazāk un mazai valstij šāda līdzīgu funkciju struktūru optimizācija vērtējama kā laba.
VID vadītāja slavēja līdz šim Iekšējās drošības pārvaldes paveikto, jo tas esot demonstrējis VID vēlmi attīrīties. Vienlaikus mazajai pārvaldei dažkārt pietrūcis jaudas, tāpēc bijusi nepieciešama palīdzība no citas VID struktūras - Nodokļu un muitas policijas pārvaldes. KNAB paspārnē pārvaldē strādājošo spējas būs daudz lielākas un iespējamie koruptīvie gadījumi noteikti tiks atklāti efektīvāk, ir pārliecināta Šmite-Roķe.
Neraugoties uz funkciju nodošanu KNAB, VID tiek izveidota Iekšējās kontroles daļa, kura nodarbosies ar prevenciju, analītiku un atbalsta sniegšanu KNAB nepieciešamības gadījumā.
Šmite-Roķe uzskata, ka līdz šim par VID darbinieku pārkāpumiem izskanējis salīdzinoši daudz informācijas, jo VID darbinieki esot viskontrolētākie ierēdņi visā valstī.
"Tie tiek kontrolēti no Iekšējās drošības pārvaldes, no KNAB puses, turklāt arī valsts amatpersonu deklarāciju kontrolē kā pirmie ir tieši VID darbinieki. Esam viskontrolētākie, un es domāju - arī būsim, jo uzticība sabiedrības vidū var rasties tikai tad, ja ir pārliecība, ka cilvēkus apkalpojušie darbinieki ir godprātīgi," uzsvēra VID vadītāja.
Neraugoties uz to, ka KNAB tagad būs jākontrolē muitnieki, no kuriem daļa strādā valsts tālākajos reģionos, KNAB priekšnieks Jēkabs Straume norādīja, ka patlaban birojs reģionālas nodaļas neplāno veidot, lai gan likums šādas nodaļas dod tiesības organizēt. Straumes ieskatā, Latvija nav tik liela, lai pāris stundu laikā izmeklētāji nevarētu nokļūt līdz konkrētai vietai.
Papildinot KNAB priekšnieka pausto, Šmite-Roķe norādīja, ka mūsdienu tehnoloģijas ļauj veikt kontroles pasākumus arī attālināti. Piemēram, muitas skanētie attēli tiek analizēti VID galvenajā ēkā Talejas ielā un tiešsaistes režīmā ir iespējams vērot pilnīgi visus robežšķērsošanas punktus. Arī katram muitniekam pie ķermeņa piestiprinātās videokameras ieraksti ir pieejami pārbaudītājiem.
VID patlaban strādā aptuveni 3000 darbinieku.
Jau ziņots, ka no 1.janvāra KNAB sāka pārņemt VID Iekšējās drošības pārvaldes izmeklēšanas un operatīvās darbības funkcijas. Funkciju pārņemšana paredz, ka turpmāk KNAB būs tiesībaizsardzības iestāde, kas citastarp izmeklēs koruptīvus noziedzīgus nodarījumus, kurus īstenojušas VID nodarbinātas personas.
Līdz šim pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, kas saistīti ar korupciju un kurus pieļāvušas VID nodarbinātas personas, veica VID Iekšējās drošības pārvalde.
Lai nodalītu noziedzīgu nodarījumu atklāšanas un izmeklēšanas funkcijas no pakalpojumu sniedzēja funkcijām, tiek īstenota VID reforma. Šī reforma cita starpā paredz KNAB turpmāk izmeklēt VID nodarbināto iespējamos koruptīvos noziedzīgos nodarījumus.
Izmaiņas paredz KNAB pārņemt 16 amata vietas ar finansējumu atlīdzībai un uzturēšanai, kā arī nepieciešamās materiālās vērtības. Tāpat KNAB pārņems VID Iekšējās drošības pārvaldes resoriskās pārbaudes lietas, kriminālprocesus, personu iesniegumus, operatīvās uzskaites lietas, nomenklatūras lietas un lietiskos pierādījumus.
Lai nodrošinātu sekmīgu funkciju pārņemšanu, KNAB piedalījās VID reformas darba grupā, kā arī starpinstitucionālajās komisijās. KNAB ir veicis nepieciešamās darbības, kas saistītas ar lietvedības, kriminālprocesu, operatīvās darbības lietu un materiāltehnisko un citu saistīto resursu pārņemšanu, kā arī ir vienojies ar VID par turpmāku sadarbību korupcijas apkarošanā.
Funkciju pārņemšanas process pilnībā jānoslēdz līdz 31.janvārim. KNAB apstiprina, ka pašlaik ir veiktas visas nepieciešamās darbības, lai funkciju pārņemšanas laikā nodrošinātu izmeklēšanas nepārtrauktību.