Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +3 °C
Viegls lietus
Pirmdiena, 30. decembris
Daniela, Dāniels, Dāvids, Dāvis

12 mājokļu tipi: Moderna un ģimeniska

Par dzīvi koka mājoklī jāraksta ne tikai tāpēc, ka tas popularizē romantisku dzīvesveidu un atsaucas modei mīlēt vecas lietas. Koka māja XXI gadsimtā, protams, ir stila lieta, ko Latvijā, atjaunojot vecas mājas, par normu padarījuši arhitekte Zaiga Gaile, uzņēmēji Mārtiņš un Kārlis Dambergi, kā arī ģimenes, kas izvēlējušās dabiska materiāla mītni, ko apņem vēstures elpa. Būtiskākais ir parādīt, ka koka māja ir mūsdienām piemērots miteklis, tāpēc veicināma jaunu mājokļu būvniecība no koka.

Ļaus būvēt augstāk


Latvijas situācijā jaunu koka māju tapšana ir labvēlīga tikai privātmāju būvētājiem un seno būvju atjaunotājiem. Arhitekte Ilze Liepiņa, kas darbavietu iekārtojusi birojā Kalnciema un Melnsila ielas koka māju kompleksā, uzsver: "Atšķirībā no ārzemēm koka dzīvojamo māju būvniecību pie mums diktē drakoniski būvnormatīvi un ugunsdrošības normas, kas neļauj būvēt daudzstāvu koka mājas." Pašreiz ir atļauta koka dzīvojamās ēkas būvniecība līdz divu stāvu augstumam.

Koka mājas ietilpināmas pasīvo māju kategorijā, tām ir zemāks enerģijas patēriņš, mazāki ogļskābās gāzes izmeši. Ekonomikas ministrijas Būvnormatīvu nodaļas vadītājs Andris Šteinerts Dienai skaidro, ka ministrija ir ieinteresēta konkurences palielināšanā mājokļu tirgū: "Mēs ceram, ka, būvniecībā izmantojot tādu vieglu vietējo, dabisko atjaunojamu konstruktīvo materiālu kā koksni, mājokļu būvizmaksām nākotnē vajadzētu kristies."

A.Šteinerts sola, ka tuvākajā laikā apstiprināšanai Ministru kabinetā tiks iesniegts būvnormatīvs, kas pieļaus koka konstrukciju dzīvojamo ēku būvniecību līdz četru stāvu augstumam, tiesa, ēku aprīkojot ar nopietnām ugunsdrošības signalizācijas un automātiskās dzēšanas iekārtām.

Nākotne ar koku


Savulaik apceļojot ekoloģiskos mājokļus Vācijas dienvidos, Mājoklim bija iespēja klātienē pārliecināties, ka no koka var būvēt lieliskas daudzdzīvokļu mājas un pat kompleksus. Koka māju arhitektūra interesē arī vietējos arhitektus, taču minētie likumi un izglītota pasūtītāja trūkums koka mājokļu būvi līdz šim kavējis. Koka māju vērtību akcentē ne tikai dzīvesgudri arhitekti, tā interesē arī jaunos speciālistus. Piemēram, arhitektu Tomu Kokinu, kurš, fotografējot vēsturisku koka arhitektūru, vizualizē nākotnes lauku vidi. Multiplicējot vertikālajā virzienā tradicionālas vienstāva mājas fasādes fragmentu, arhitekts atsaucas uz XXI gadsimtam tipisko vertikālās attīstības tendenci.

Daudzstāvu ēkas no koka ir Latvijas mājokļu tirgum labvēlīgs attīstības scenārijs, taču iniciatīvai un pasūtījumam pilotprojektu veidā jānāk no valsts un pašvaldības. Tikai reāli vietējie modeļi var likt pamatu ekoloģisku koka dzīvojamo māju būvniecības attīstībai, uzsver Mājokļa aptaujātie eksperti.

Komforts nezudīs


Kāda ir dzīve koka mājā? Pirmkārt — veselīga un smaržīga. Otrkārt, gan atjaunotā vēsturiskā ēkā, gan no jauna uzceltā koka mājā var dzīvot komfortabli, nezaudējot nekā no citos mājokļu tipos novērtētajām ērtībām. Rakstot par koka māju kolekciju Ķīpsalā, uz jautājumu, kā no vienkāršas koka ēkas var izveidot augstas kvalitātes mājokli, Zaiga Gaile nosauc galvenos kritērijus: augstvērtīgu dabisko materiālu izmantojums un detalizācija, ekoloģija un kompleksa pieeja no plānojuma līdz detaļu dizainam.

Lielākie meklējumi jaunas koka arhitektūras laukā skar individuālu ģimenes māju būvniecību. Vieni mīl tradīcijas un izvēlas guļbūves, citi gatavi ļauties laikmetīgākiem arhitektu priekšlikumiem. Šajā sektorā attīstība iespējama divos virzienos. Viens ir individuāls projekts, kādu radījusi Andra Šulca, rekonstruējot lauku viensētu Pūces. Iniciatīva nākusi no ģimenes, kas vēlējusies iegūt bērniem piemērotu vidi dzīvošanai Rīgas tuvumā. Šajā koka jaunbūvē tradīcija, tajā skaitā dabas materiāli, savienota ar laikmetīgu formu un komfortu.

Nākotnē saliekamas


Otrs paredzamais ģimenes māju attīstības virziens ir saliekamas koka paneļu ēkas. Šāda tipa ēkas varētu kļūt par racionālām mājokļu tirgus dalībniecēm, īpaši, ja attīstīs projektus, kurus kā pionieri laikmetīgu gatavo māju lauciņā izstrādājuši biroja Depo projekts arhitekti. Sākumā tapa koka brīvdienu māja, tai sekoja Ervīna Kraukļa ģimenes māja, kuras pārdošanas izmaksas varētu būt ap 60 000 latu. Mājai ir kompakts apjoms ar divslīpu jumtu, zem kura izvietojas guļamistabas. Dzīvojamā zona, virtuve un āra terase — zemes līmenī. Šis projekts ir pietiekami nepretenciozs, taču efektīgs, lai kļūtu par moduli saliekamo māju attīstībai. Vienveidīgo jauno projektu un ciematu pārpilnībā koka māja šķiet viena no pievilcīgākajām alternatīvām.

Koka ēku nākotne

Pašreizējie būvnormatīvi Latvijā neļauj būvēt par diviem stāviem augstākas koka ēkas, liekot šķēršļus koka daudzdzīvokļu māju un ekoloģiskās arhitektūras attīstībai. Ekonomikas ministrija sola, ka drīzumā apstiprināšanai Ministru kabinetā tiks iesniegts Latvijas būvnormatīvs LBN 201—08 Būvju ugunsdrošība, kas atļaus koka konstrukciju dzīvojamo ēku būvniecību līdz četru stāvu augstumam.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko