Kāds pāris ierodas jauniegūtā, dabas paplosītā mājā, kura atrodas kaut kur nekurienes vidū. Beidzot viņi ir kopā, divi vien, tālu prom no visiem. Taču prātu sāk tirdīt nemierīga doma, ka kāds varētu atnākt, un cerētās miera ostas ūdeņus sašūpo bailes. Kāds tik tiešām atnāks. Un izvilks virspusē to, kas līdz šim bijis apslēpts. Neuzticību, nedrošību un greizsirdību.
“Arī esot nekurienes vidū, tālu prom no visiem, ir kāds, ar kuru neizbēgami nāksies sastapties, – pašam ar sevi,” stāsta aktrise Zanda Mankopa, paverot skatītājiem priekškaru uz izrādes varoņu izaicinājumiem.
Iestudējuma pamatā ir Nobela prēmijas laureāta literatūrā, norvēģu rakstnieka un dramaturga Juna Foses luga Kāds noteikti atnāks (Nokon kjem til å kome). Viņš šobrīd ir otrs pasaulē visvairāk iestudētais norvēģu dramaturgs aiz klasiķa Ibsena. Savus darbus viņš raksta jaunnorvēģu valodā (nynorsk), kuru, līdzīgi kā latgaliešu valodu, ikdienā lieto neliela sabiedrības daļa, kas arī bija viens no faktoriem, kas sākotnēji uzrunāja režisoru.
Foses rokrakstu raksturo vārdu un frāžu atkārtošanās, pauzes un teksta muzikalitāte, un režisors Oļegs Šapošņikovs atzīmē, ka, uzsākot darbu pie šī iestudējuma, bija apburts ar lugas teksta maģiju, viņaprāt, tas iedarbojas kā buramvārdi, aizvedot īpašā sajūtu pasaulē, savukārt pats saturs ir dziļi filosofisks un dažādiem simboliem pārpildīts. Izrāde nevēsta tikai par vīrieša un sievietes savstarpējām attiecībām, par pateiktā, noklusētā vai klusumā izkliegtā nozīmi, tā likusi komandai aizdomāties arī par cilvēka saskarsmi ar apkārtējo pasauli, par bailēm no nezināmā un neizbēgamām pārmaiņām.
Izrādes tapšanu atbalstīja Ziemeļvalstu Ministru biroja padome, un tās direktors Stefans Eriksons pēc izrādes noskatīšanās dalījās iespaidos: "Lai arī neesmu eksperts, man liekas, ka teātris ir atradis ļoti saistošu veidu, kā parādīt Foses pasauli. Šī izrāde ir tik daudzslāņains darbs!"
Kāds noteikti atnāks pirmizrādi ar savu klātbūtni pagodināja arī Īne Morenga, Norvēģijas vēstniece Latvijā: “Man ir liels prieks, ka Daugavpils teātris ir izvēlējies iestudēt Juna Foses lugu, šādi godinot un popularizējot autoru un viņa darbu. Un ir bezgala patīkami un iedvesmojoši redzēt, ka šī iestudējuma tapšanā piedalījās daudzi jauni cilvēki, ka jaunā paaudze iepazīst Foses pasauli un atklāj to citiem, radot kaut ko unikālu, inovatīvu.”
Pirmizrādi apmeklēja arī Siri Lokholma Ramberga, Juna Foses teātra festivāla pārstāve no teātra Norvēģijā Det Norske Teatret: “Pateicos par lielisku izrādi. Manuprāt, tas ir ļoti oriģināls un svaigs Foses lugas iestudējums ar daudziem drosmīgiem risinājumiem.”
Izrādes radošo komandu veido scenogrāfe un kostīmu māksliniece Inga Bermaka, kustību konsultante Irina Bogeruka, video animāciju autore Anna Meldrāja, gaismu mākslinieks Sergejs Vasiļjevs. Iestudējumā skan Jēkaba Nīmaņa un Marka Šelutko oriģinālmūzika. Lugu latgaliski tulkojusi Jūlija Tumanovska. Izrādē piedalās: Zanda Mankopa, Marks Šelutko, Līga Ivanova, Māris Korsiets, Ritvars Gailums, Egils Viļumovs, Vanda Gibovska, Miroslavs Blakunovs, Jevgeņijs Mihailovs.
Iestudējums tapis ar Norvēģijas vēstniecības Latvijā, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja un Valodu mājas atbalstu.
Nākamās izrādes – 17. oktobrī plkst.18.30, 13. decembrī plkst.18.30.
Biļetes: Daugavpils teātra kasē (654 26520), Biļešu paradīze kasēs visā Latvijā un internetā www.bilesuparadize.lv.