Par pašvaldību lēmumiem
Jau iepriekš valdībā panākta vienošanās – cik naudas pašvaldības ietaupīs, sakārtojot skolu tīklu, tik valsts dos pretī arī no savas puses. Kopumā trijos gados pašvaldību veiktā skolu tīkla sakārtošana devusi aptuveni 4,3 miljonu eiro ietaupījumu, līdz ar to šī gada pēdējiem četriem mēnešiem valdība piešķīrusi aptuveni 1,4 miljonus eiro, kas tiks sadalīti 88 pašvaldībām.
Lai pašvaldība naudu saņemtu, bija jāizpilda vismaz viens no diviem kritērijiem – jāievēro Ministru kabineta noteiktā skolēnu un skolotāju skaita proporcija un jāveic skolu tīkla sakārtošana. Summas, ko saņems pašvaldības, atkarīgas no tās pienesuma kopējā kasē, skolēnu skaita un citiem kritērijiem, tāpēc situācija ir ļoti dažāda. Piemēram, Vecpiebalgas novads šogad piemaksām pedagogiem papildus saņems gandrīz 11 000 eiro, kas ir par 7% vairāk no septembrim – decembrim piešķirtās mērķdotācijas. Savukārt Kokneses novadam piešķirtais papildu finansējums ir 23 979 eiro. Ministrijā atzīmē, ka tur izpildīti abi kritēriji. Tagad pašvaldību uzdevums būs veikt aprēķinus un skolotājiem līdz decembrim izmaksāt vienreizēju prēmiju.
Vienlaikus ir pašvaldības, kuras piemaksas skolotājiem izmaksāt nevarēs vai arī ieguvums būs ļoti neliels. Piemēram, Alojas novads saņems 911 eiro, Dundagas novads – 750 eiro, bet 31 pašvaldībai papildu finansējums nav paredzēts. Atbildot uz jautājumu, vai šo pašvaldību pedagogi ir vainīgi, ka vietvara nav rīkojusies, lai sakārtotu skolu tīklu, izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (Vienotība) Dienai norādīja: "Jā, pedagogi ir paši vainīgi, jo viņi ir ievēlējuši tādu pašvaldību, kas nav spējusi pieņemt lēmumus." Viņš arī atzīmē, ka nav normāla situācija, kad Latvijā gandrīz 5800 pedagogu strādā pusslodzi un mazāk.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 8. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
solon
Tālis
viedais