No amata pienākumu pildīšanas Boķis atstādināts pamatojoties uz Valts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas paziņojumu, kurā bijušā bērnunama Līkumi, tagad ģimenes atbalsta centra Saulstari vadītājam Boķim ir noteikts aizliegums pildīt amata pienākumus.
Kamēr ģimenes atbalsta centram nav izraudzīts jauns vadītājs, šos pienākumus pildīs centra sociālā pedagoģe Santa Bormane.
Latvijas Televīzijas raidījumā Panorāma šovakar vēstīja, ka pie Boķa veikta kratīšana. Pašvaldības vadītājas Irēnas Sproģes vilcināšanās atstādināt direktoru esot bijis viens no iemesliem, kāpēc izmeklētāji lēma veikt kratīšanu vienlaikus trīs vietās - gan Boķa deklarētajā, gan faktiskajā dzīves vietā, gan līdzšinējā darba vietā.
"Šis apstāklis izmeklēšanai deva pietiekamu pamatu uzskatīt, ka Boķa dzīves vietā un darba vietā - ģimenes atbalsta centrā Saulstari - var atrasties kriminālprocesam nozīmīgi priekšmeti un dokumenti, kuri var tikt noslēpti un iznīcināti," informēja Zemgales tiesas apgabala prokurors Aivars Egle. Lai pārbaudītu šo versiju, izmeklētāji pieņēma lēmumu par kratīšanu.
Izmeklēšanas darbības saturu prokurors neatklāj. Taču no citiem avotiem Panorāmai ir tapis zināms, ka direktora kabinetā atrasti, iespējams, ne vien dokumenti, bet arī, piemēram, alkohols, tabakas izstrādājumi, prezervatīvi un boksa cimdi.
Jau vēstīts, ka no 11.janvāra Boķim aizliegts ieņemt amatu, jo viņš tiek turēts aizdomās par iespējamo vardarbību pret bērniem.
Lieta par iespējamo vardarbību ierosināta jau 2015.gadā un sākotnēji to izmeklēja Valts policijas (VP) Jēkabpils iecirknī, bet uzraudzību nodrošināja Jēkabpils rajona prokuratūra. Taču lietā pieļauta nepamatota novilcināšana, nenotika mērķtiecīga izmeklēšana, tāpēc lieta pagājušā gada beigās nodota VP Zemgales reģiona pārvaldes (ZRP) Kriminālpolicijas birojam un par uzraugošo prokuroru noteikts Zemgales tiesas apgabala prokuratūras prokurors Aivars Egle.
"Uzskatu, ka divu gadu [izmeklēšanas] termiņš bija pietiekams, lai lieta jau būtu tiesā," izmeklēšanas novilcināšanu komentēja prokurors. Viņš pašlaik negrasās meklēt par novilcināšanu vainīgas personas, jo svarīgākais ir izmeklēt pašu lietu.
Pašlaik par aizdomās turamo lietā atzīts Boķis, krimināllieta ir ierosināta pēc diviem Krimināllikuma pantiem. Viņš tiek turēts aizdomās par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, kas saistītas ar vardarbību, kā arī par valsts amatpersonas bezdarbību. Par pirmo pārkāpumu var draudēt brīvības atņemšana līdz pieciem gadiem, bet par bezdarbību - līdz trim gadiem -, taču iespējami arī citi sodi.
11.janvārī Boķim piemēroti trīs drošības līdzekļi - aizliegums ieņemt noteiktu amatu, pamest valsti un pienākums uzturēties dzīvesvietā.
Pašlaik lietā ir identificēti vairāki cietušie, taču, iespējams, cietušo bērnu skaits vēl var augt.
Egle atteicās prognozēt, kad lieta varētu nonākt tiesā, jo vēl nav saņemti visu nepieciešamo ekspertīžu rezultāti, tāpat jāiztaujā liecinieki.
VP ZRP kriminālprocesu nekomentēja, tāpat arī to, vai lieta novilcināta apzināti.
Bāreņu nams Līkumi par ģimenes atbalsta centru Saulstari pārdēvēts 2016.gada septembrī.
Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka 2015.gadā Tiesībsarga birojs sagatavojis Ģenerālprokuratūrai plašu materiālu par pārkāpumiem bērnunamā Līkumi.
Sagatavotā informācija pārsvarā atklāj darbinieku psihoemocionālu un fizisku vardarbību pret bērniem, sacīja tiesībsargs Juris Jansons, uzsverot, ka tam ir konkrēti pierādījumi. Ir fiksēti arī gadījumi, kad bērni paši vērsušies drošības iestādēs, tomēr uzsāktie procesi priekšlaikus izbeigti.
"Tā situācija ir diezgan traģiska, īpaši, ja darbinieku liecība ir viena, bet medicīnas ieraksts liecina pavisam ko citu," sacīja Jansons.
pievienota 4.-6.rindkopa
Dažreiz tomēr patiesība nāk gaismā.